Lidovky.cz

Rusové zatkli Mogileviče

Svět

  12:19
MOSKVA/PRAHA - Jeden z nejznámějších vůdců ruské mafie Semjon Mogilevič byl zadržen tento týden v Moskvě. Mogilevič je nechvalně znám i ze svého působení v Česku.

Mogilevič. foto: Reprofoto

Nejdříve se v ruských sdělovacích prostředcích objevila zpráva: Byl zatčen majitel obchodní sítě „Arbat Prestiž“ s třiadevadesáti provozovnami - Vladimir Někrasov. Důvod? Údajné daňové úniky.

V tu chvíli ještě nikdo, kromě zasvěcených kriminalistů, netušil, co bude následovat. První zprávy totiž hovořily o tom, že s Někrasovem zatkli ve středu večer při odchodu z moskevského Centra mezinárodního obchodu i jistého ukrajinského podnikatele Sergeje Šnajdera.

Senzace přišla až včera, kdy ruské ministerstvo vnitra oznámilo, že Šnajder je jen jedno z mnoha jmen, které užívá Semjon Mogilevič.

Od počátku devadesátých let má totiž známý mafiánský boss hned několik pasů i podob. Někrasov byl zřejmě v celé policejní operaci, které se účastnila čtyřicítka příslušníků speciálních oddílů, jen zastíracím manévrem. Hlavním úlovkem je jednašedesátiletý Mogilevič, 136 kilogramů vážící rodák z Kyjeva.

Svou „kariéru“ začal vystudovaný ekonom před patnácti lety jako vůdce slavné moskevské solncevské mafie. Od té doby si ale změnil už sedmnáctkrát příjmení. Jmenoval se například i Suvorov, Těleš, či Palagňjuk. Podsvětí mu ovšem neřeklo jinak než některou z přezdívek - pro přátele byl „Seva“, pro známé „Don Semjon“.

Podle jedné z verzí došlo k zatčení „Dona Semjona“ především kvůli jeho účasti v „plynařské válce“. Mogilevič je přes podnikatele Dmitrije Firtaše, spolumajitele švýcarské firmy RosUkrEnergo, jedním z významných účastníků obchodu s ruských a středoasijským plynem včetně jeho dodávek na Ukrajinu. Spojení Firtaše a Mogileviče už bylo předmětem vyšetřování v USA. Washington znepokojovalo, že RosUkrEnergo, jehož spoluvlastníkem je i ruský Gazprom, kontroluje právě mafián Mogilevič. Ten byl do té doby známý tím, že byl jedním z největších světových „specialistů“ na praní špinavých peněz.

Kromě toho se Mogilevič proslavil jako obchodník se zbraněmi, drogami a bílým masem. Operoval především na území bývalého SSSR a někdejšího sovětského bloku. Už na začátku devadesátých let založil v Maďarsku několik firem, s jejichž pomocí legalizoval peníze získané kriminální činností většinou v Rusku. V roce 1995 na něj vydali zatykač ve Velké Británii.

Mogilevič působil také za oceánem. Už v roce 2003 ho chtěli zatknout i Američané. Přes jeho bankovní účet v Bank of New York prošlo deset miliard dolarů, z nichž ani jeden nebyl „čistý“. Prostředky Mogilevič vkládal do obchodu se zbraněmi a drogami.

Mogileviče zatkli už u Holubů V devadesátých letech operovaly odnože Mogilevičovy solncevské mafie i v Praze a Karlových Varech. On sám řídil a kontroloval veřejné domy v Praze i Budapešti především z Maďarska. A to zvláště poté, co byl po neslavném zásahu české policie v restauraci „U Holubů“ z Česka vyhoštěn - se zákazem pobytu na deset let. Solncevská mafie ale údajně v posledních letech v Česku opět úspěšně působí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.