Lidovky.cz

Člověk KGB šéfuje v NATO

Svět

  8:41
BUDAPEŠŤ/PRAHA - „NATO, musím to tak říci, je organizace děravá jako cedník,“ postěžoval si americkému listu The New York Times jeden západní diplomat. „Je možné se vsadit, že všechno, o co se v NATO podělíte s Bulharskem, se dostane rovnou do Moskvy.

Stará komunistická nomenklatura a její tajná služba přežívá jak v Bulharsku, tak v Rumunsku. Případ Maďarska je však mimořádným zklamáním,“ dodává diplomat.

 To, z čeho je onen západní diplomat mimořádně zklamaný, je jmenování generála Sándora Laborce šéfem maďarského Národního bezpečnostního úřadu. Díky rotačnímu mechanismu se nyní Laborc automaticky stal šéfem výboru NATO pro koordinaci práce tajných služeb a jeho rukama prochází i nejcitlivější tajné materiály.

 Problém je v tom, že Laborc, proti jehož nominaci bouřlivě, ale neúspěšně protestovala už v listopadu loňského roku maďarská opozice v čele s Fidesz, vystudoval v Sovětském svazu. A ne na ledajaké škole, ale přímo na Univerzitě Felixe Džerdžinského, tedy akademii sovětské tajné služby KGB. Navíc nikoli za perestrojky, ale v osmdesátých letech.

Laborce do čela maďarských tajných služeb prosadil socialistický premiér Ferenc Gyurcsány, a to přesto, že proti jeho jmenování se důrazně postavil i šéf parlamentního výboru pro tajné služby István Simicskó. Po pětihodinové bouřlivé debatě bylo na konci listopadu Laborcovo jmenování schváleno většinou pouhých jedenácti hlasů. Opoziční Fidesz to označil za další důkaz, že premiér zavléká Maďarsko do ruské sféry vlivu. Opoziční poslanci na protest proti jmenování Laborce bojkotují zasedání parlamentního výboru pro tajné služby.

„Laborcův příběh je důkazem, že skutečně žijeme v postkomunistickém systému, v kterém důraz leží na ,post‘. Pokud totiž absolventi školy KGB mohou v Maďarsku získat vedoucí posty, tak mezi námi i nadále žije komunismus, považovaný za minulost,“ komentoval to pravicový deník Magyar Hírlap. Přes vyslovené výhrady však premiér Gyurcsány, který se jinak jeví více jako liberální reformátor než starý komunista, trval na svém. „Doufám ve vaši dobrou spolupráci v zájmu národní bezpečnosti Maďarské republiky,“ odepsal suše premiér Simicskovi s tím, že výběr Laborce proběhl zákonně.

Máme tu člověka KGB Když Fidesz a další opoziční síly poukazovaly právě na možnost problémů v NATO, mohl premiér Gyurcsány prohlásit: „Neprotestoval ani jeden velvyslanec.“ „Nebudeme komentovat personální nominace ve vnitřních strukturách aliance,“ řekl k tomu mluvčí NATO James Appathurai.

 Neoficiálně však západní diplomaté dávají najevo zděšení. „Teď tu prostě máme člověka, který byl vycvičen KGB,“ cituje The New York Times dalšího západního diplomata, podle něhož se Laborc nemohl ani za dvacet let, která uplynula od jeho studií, od základů změnit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.