Lidovky.cz

Už malé děti mají znát osudy Židů

Svět

  8:28
PAŘÍŽ/PRAHA - Ráno 6. dubna 1944, sirotčinec ve východofrancouzském Izieu. Desítky židovských dětí, které se tu ukrývají -nejmenší tříleté, nejstarší osmnáctileté - pijí svou ranní horkou čokoládu. Do jídelny náhle vráží skupina členů lyonského gestapa a 44 vyděšených a plačících chlapců a dívek doslova házejí do přistavených náklaďáků. Všechny děti a jejich vychovatelé později končí v plynových komorách vyhlazovacího tábora Osvětim/Březinka.

Holocaust foto: Reprofoto

Podobně tragické příběhy by měly od příštího školního roku slýchat od svých učitelů francouzští školáci. Prezident Nicolas Sarkozy chce, aby každý žák už ve věku deseti let znal jméno a osud alespoň jednoho dítěte, které se za druhé světové války stalo obětí holokaustu. „Pro dítě není nic působivějšího než příběh jiného dítěte jeho věku, které si hrálo, radovalo se a dělalo si stejné naděje,“ řekl Sarkozy.

Svůj nápad zveřejnil minulý týden při večeři se zástupci francouzské židovské obce. Podle něj by se každý ze 700 000 žáků pátých tříd měl stát jakýmsi „patronem“ jednoho z 11 000 dětí francouzských Židů, které se staly obětí nacistů. Prezident chce, aby se tak i další generace Francouzů poučily o tragické minulosti, v níž francouzská vláda ve Vichy s nacisty kolaborovala. 

Během druhé světové války zemřelo 90 000 francouzských Židů, tedy asi 26 % celkové židovské populace. Nacisté z Francie deportovali 73 850 Židů (zejména do Osvětimi), z nichž přežilo 2190.

Vzdělávání založené na smrti
Proti Sarkozyho návrhu, který hodlá prosadit společně se svým ministrem školství Xavierem Darcosem, protestují někteří pedagogové, psychologové i rodiče budoucích páťáků. Podle nich může připomínka konkrétního zavražděného dítěte tak malé školáky příliš traumatizovat a navrhují, aby se s podobnou iniciativou začínalo až na lyceu. Organizace EMDH zabývající se ochranou práv dětí zase namítá, že „je nemyslitelné, aby nějaký vzdělávací projekt byl založen na smrti“. Sarkozy však trvá na tom, že „hanebné situace způsobuje právě neznalost, a ne vědomosti“. „Věřte mi, tím, že děti vystavíte vzpomínkám této země, je netraumatizujete. Každý psycholog vám poradí: říkejte dětem pravdu,“ dodal.

Sarkozyho podpořili třeba advokát Serge Klarsfeld, který předsedá sdružení potomků deportovaných francouzských Židů, nebo židovský spisovatel Marek Halter. Podle Klarsfelda je to dobrá iniciativa, jejíž cíl je morálně vyzbrojit děti proti extremistickým ideologiím.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.