Lidovky.cz

Bělehrad žaluje státy, které uznaly Kosovo

Svět

  14:43
BĚLEHRAD - Srbsko, ale i Rusko zvýšily tlak na státy, které už uznaly nebo v budoucnu uznají nezávislost Kosova. Srbská vláda se rozhodla podat k Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu žalobu na všechny země, které samostatnou kosovskou republiku uznají. Náměstek srbského ministra obrany Dušan Spasojevič prohlásil, že vláda jeho země nemá v úmyslu vojensky intervenovat nicméně protestovat bude ze všech sil.

Ilustrační foto. foto: DIMITAR DILKOFF AFP

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zase v Moskvě řekl, že vyslání mise EU do Kosova je porušením mezinárodního práva.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v neděli a tento krok vyvolal velkou vlnu protestů nejen v Srbsku samotném, ale i v těch oblastech Kosova a Bosny, kde žije většina srbského obyvatelstva. Kromě rozsáhlých demonstrací v úterý skupiny rozzuřených Srbů poničily a zapálily kontrolní stanoviště OSN na hranici mezi Srbskem a Kosovem. Kontrolu nad dvěma hraničními přechody převzaly jednotky KFOR a tyto přechody budou uzavřené ještě nejméně do dnešního večera.Svobodné Kosovo! Nechceme autonomii v rámci Srbska, ale nezávislost, hlásají kosovští Albánci.

Na čtvrtek srbská vláda svolala masovou demonstraci do Bělehradu. Na akci budou svážet účastníky protestu z celého Srbska zdarma, čeká se účast desítek tisíc lidí.

Do současné chvíle Kosovo uznaly například Spojené státy, Austrálie, Velká Británie, Francie či nejnověji Německo a další země budou přibývat. Mezinárodní soudní dvůr rozhoduje spory právní povahy mezi svrchovanými státy. To, zda má Srbsko ve sporu šanci uspět, ale odborníci nejsou zajedno.

Už během nadcházejících dní by v Kosovu měla začít působit civilní mise EULEX, kterou tvoří asi dvě tisícovky soudců, policistů a prokurátorů. EU tak svými lidmi nahradí dosavadní správu OSN, která na Kosovo dohlíží už od roku 1999.

Kosovští Srbové ale odmítají spolupracovat s kosovskými úřady i s budoucí misí EU. Dnes vyslání mise, kterou unie schválila minulý týden, ostře odsoudil i šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. "Jednostranné rozhodnutí EU vyslat misi... do Kosova... je porušením mezinárodního práva," řekl Lavrov v Moskvě po setkání s tureckým ministrem zahraničí Alim Babacanem. Turecko už nezávislost Kosova uznalo, Rusko je jedním z jejích hlavních odpůrců.

Srbská intervence nebude
Náměstek srbského ministra obrany Dušan Spasojevič ve vídeňském sídle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) prohlásil, že vláda jeho země nemá v úmyslu vojensky intervenovat v Kosovu.

"Nedělní vyhlášení nezávislosti Kosova představuje politický a právní problém, zatím ale nikoli problém vojenský," řekl Spasojevič. "Budeme ale ze všech sil proti ilegální deklaraci nezávislosti protestovat," dodal.

"Ze srbského hlediska zůstávají mezinárodní jednotky NATO v Kosovu (KFOR) jedinou legální a legitimní pořádkovou silou v regionu," zdůraznil dále srbský politik. Srbsko nicméně respektuje KFOR "v jejich zóně", naopak ve "své zóně" nebude tolerovat žádné násilí, řekl dále Spasojevič.

Srbsko se bude podle něj chovat jako "zodpovědný partner", jeho ozbrojené síly jsou však připraveny splnit jakýkoli rozkaz vrchního velitele a srbské vlády.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.