Lidovky.cz

Ahmadínežád se přijel do Iráku usmířit

Svět

  12:13
BAGDÁD - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád přiletěl na dva dny do Iráku. Jde o první návštěvu íránské hlavy státu v Iráku po téměř 30 letech. Vztahy mezi oběma zeměmi poznamenala válka, která vypukla v roce 1980, a nepřátelství přetrvávalo i po jejím ukončení. Nyní íránský prezident ohlásil novou kapitolu ve vzájemných vztazích.

Mahmúd Ahmadínežád foto: ČTK

Dvoudenní cesta je považována za symbolické gesto usmíření. "Vedl jsem velice dobrá jednání, přátelská a bratrská.... Dospěli jsme k vzájemnému pochopení a shodě názorů ve všech oblastech," řekl prezident na společné tiskové konferenci se svým iráckým protějškem Džalálem Talabáním. Soudí, že díky návštěvě zavládne nové ovzduší v celém regionu. Talabání označil návštěvu svého hosta za historickou.

Ahmadínežád rovněž přijel jednat o půjčce ve výši jedné miliardy dolarů, kterou chce Teherán Iráku nabídnout na rekonstrukci válkou poničené infrastruktury. Kromě prezidenta Talabáního se setkal také s premiérem Núrím Málikím a šíitským viceprezidentem Ádilem Abdalem Mahdím. Žádné z oficialit se naopak nezúčastnil sunnitský viceprezident Tárik Hášimí ani další sunnitští politici.

Uvozovky dolníAhmadínežád:
Uvozovky horníÍránský a irácký lid si vždy budou stát bok po boku.


Irák má s Íránem podepsat více než desítku smluv na nejrůznější projekty týkající se spolupráce v hospodářské oblasti. Jednání se však vyhnou sporným otázkám ohledně vymezení íránsko-irácké hranice.

"Irácký lid dnes prožívá svízelnou situaci, ale překoná ji a Irák zase bude mocný, rozvíjející a prosperující," prohlásil íránský prezident. "Jednotný, silný a rozvinutý Irák je v zájmu všech zemí regionu. Íránský a irácký lid si vždy budou stát bok po boku," dodal.

Bush:Přestaňte exportovat terorismus
Ahmadínežádovu cestu s napětím sledují Spojené státy, které mají v Iráku na 158.000 vojáků. USA s Íránem neudržují diplomatické styky a obviňují jej, že vyzbrojuje irácké šíitské milice a poskytuje jim výbušniny. Šíitský Írán nemá zájem na přítomnosti Američanů v Iráku, jehož obyvatelstvo je z většiny rovněž šíitské.

"Soudíme, že nedostatek bezpečí, neshody a napětí jsou řízeny okupanty Iráku," tvrdí na americkou adresu Ahmadínežád. V rozhovoru, který otiskl španělský list El País, chválil irácký "lidový boj proti americkým okupantům", kteří nechápou problémy regionu a chtějí je vyřešit "výstřely z kanónů". Naopak americký prezident George Bush v sobotu Teherán vyzval, aby přestal "exportovat terorismus".

Spojené státy také tvrdí, že Írán se v rámci svého jaderného programu pokouší vyvinout atomové zbraně. Už v pondělí má RB OSN kvůli íránskému jadernému programu hlasovat o uvalení dalších sankcí vůči Teheránu. "Říkáme panu Bushovi, že obviňovat ostatní bez jakýchkoli důkazů problémy v regionu jen zhorší a nikoli vyřeší," řekl íránský prezident."Američané musejí pochopit fakta. Iráčané nemají Ameriku rádi," dodal. Jako vměšování kritizoval Bushovy poznámky také mluvčí íránského ministerstva zahraničí.

Íránský prezident byl v Bagdádu přivítán se všemi poctami a jde o prvního vysokého politika od doby americké invaze do Iráku v roce 2003, kterému se dostalo přijetí na nejvyšší úrovni. Do země sice několikrát zavítal například americký prezident Bush, ale vždy šlo o krátké návštěvy, které probíhaly téměř v utajení.

Mahmúd Ahmadínežád může z irácké cesty vytěžit body pro nastávající parlamentní volby, které jsou zároveň považovány za referendum o politickém osudu prezidenta. Ten je v poslední době kritizován ze všech stran za to, že marní čas kritikou Západu, místo aby se věnoval řešení vážných hospodářských potíží.


 

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.