Lidovky.cz

Kreml čeká po 15 letech stěhování

Svět

  10:44
MOSKVA - V moskevském „Bílém domě“, jak se tady říká obří sovětské budově sídla ruské vlády připomínající svým tvarem placatici vodky, běží práce na plno.

Kreml (pohled od řeky) foto: Reprofoto

 „Tolik řemeslníků jsem tu neviděl nikdy od roku 1993,“ říká policista před budovou. Tehdy bylo třeba dát budovu do pořádku, protože prezident Boris Jelcin nechal dům, v němž se zabarikádovali poslanci vzpurného parlamentu, ostřelovat z tanků. „Ano, také jsem to slyšel,“ odpovídá policista s úsměvem na otázku, jestli je pravda, že v horních patrech budovy se staví i malá tělocvična, aby měl nový hlavní nájemník kde udržovat svoji na odiv ukazovanou fyzičku.

 Tím novým nájemníkem, který se postěhuje hned do těch nejvyšších pater, není nikdo jiný než dosavadní ruský prezident Vladimir Putin, který by měl na začátku května přejít do funkce premiéra. Jisté je, že jako premiér bude mít Putin zcela jinou pozici než dnešní hlava ruské vlády, která byla Rusům v televizních zprávách představována jako takový věčný otloukánek.

 Rusové byli v minulých letech zvyklí pravidelně vídat scénku, která vypadala pokaždé téměř stejně. Na jednom konci stolu sedí Putin a na druhém premiér. Prezident trochu zachmuřen říká: „S tím zemědělstvím musíte konečně něco udělat!“ a šéf vlády pokorně odpovídá: „Samozřejmě pane prezidente, nedostatků jsme si vědomi a uděláme vše, co bude v našich silách.“ A Putin dodá: „Musíte dělat víc, než je ve vašich silách, lidé i já osobně to od vás očekávám!“

Nervózní úředníci
Všichni v Moskvě se shodují, že takto to už mezi novým prezidentem Dmitrijem Medveděvem a Vladimirem Putinem probíhat nebude. Putin tvrdí, že v rozdělení moci je vše dohodnuto a že i bez změny ústavy bude spolupráce s Medveděvem probíhat bez potíží.

 Vše ale nemusí být tak jednoduché. V ruských novinách se s odvoláním na lidi v nejbližším okolí Medveděva píše, že nový prezident „roste před očima“. Delší dobu už neplatí, že by Putin byl tím hlavním a Medveděv nějakým jeho „vazalem“. „Jednají spolu už téměř jako rovný s rovným,“ cituje ruský Newsweek jeden ze svých zdrojů.

 Nové rozdělení moci znamená obrovský problém pro stovky úředníků a činitelů „prezidentské administrativy“, která se všeobecně označuje jako „Kreml“ a jež je v dnešním Rusku obrovským a ve skutečnosti vládnoucím orgánem státu. Vláda je tu jen od toho, aby příkazy a úkoly zadávané z Kremlu vykonávala. A parlament je dnes už jen taková stafáž, ostatně plně ovládaná „putinovským“ Jednotným Ruskem.

 Kdo půjde s Putinem do Bílého domu? Kdo zůstane v Kremlu? Kdo bude od května bez práce? Koho ze současného ruského kabinetu si Putin nechá ve své vládě? To všechno jsou otázky, na které málokdo zná dnes odpověď. Možná ji znají Putin a Medveděv, ale i oni zatím mluví jen v náznacích. „Opravdu stále nevíme, co s námi bude,“ svěřil se ruským novinám jeden z činitelů Kremlu.

Odvrátí premiér Putin krizi?
Někteří novináři a politologové tvrdí, že Medveděv bude mít hlavní slovo v zahraniční a vnitřní politice a Putin si vezme na starost ekonomiku. Odpovídalo by tomu i zasedání vlády, které po prezidentských volbách Putin svolal. Už se ho samozřejmě neúčastnil vicepremiér Medveděv. Ten sice formálně nadále zůstává ve funkci, ale už se soustředí na přípravu svého prezidentského kabinetu.

 „Putin se začal zabývat prací premiéra,“ konstatovaly největší ruské noviny Komsomolskaja pravda. „Už v květnu se bude třeba zabývat koncepcí rozvoje Ruska do roku 2020,“ řekl Putin, aby bylo vidět, na jak dlouho plánuje.

 Práce může mít Putin s ekonomikou nad hlavu. „Před volbami se i od lidí z okruhu Kremlu objevilo mnoho znepokojivých informací ukazujících na to, že Rusko může očekávat hospodářskou krizi. Státní správa v dnešním stavu jí není schopna čelit,“ uvedl pro LN ruský politolog Andrej Rjabov.

 Putin hned zadal ministrům první reformní úkoly, které by měly problémy odvrátit: „Není to žádná revoluce. Ale musíme reagovat na to, co se děje ve světové ekonomice.“ Nová éra premiéra Vladimira Putina tím už vlastně začala.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.