Lidovky.cz

Tibet hlásí až 80 mrtvých

Svět

  15:03
LHASA/PRAHA - Po pátečním potlačení protičínského povstání se situace v tibetském správním středisku Lhase o víkendu uklidnila, protesty se však ve slabší míře přelily do dalších čínských provincií. Při násilnostech ve Lhase zahynulo podle různých údajů 10 až 80 lidí. Peking trvá na tom, že obětí bylo mnohem méně.

Protestující Tibeťané ve Lhase. foto: AFP

V reakci na potlačení nepokojů uspořádali aktivisté v několika zemích světa protičínské demonstrace. Tibetský duchovní vůdce dalajlama také vyzval mezinárodní společenství k prošetření pátečních událostí.

Mluvčí tibetské exilové vlády v indické Dharamsále dnes na tiskové konferenci oznámil, že páteční nepokoje si vyžádaly přinejmenším 80 obětí. Dalších 72 lidí bylo údajně zraněno. "Tyto zprávy přicházejí od příbuzných obětí, od našich lidí v Tibetu a od spolupracovníků našeho ministerstva bezpečnosti. Všechny byly několikrát potvrzeny," řekl mluvčí s tím, že většinu mrtvých tvoří Tibeťané.

Naproti tomu oficiální čínské zprávy uvádějí, že páteční násilnosti připravily o život 10 "nevinných lidí". Tibeťané ve Lhase zapalovali čínské obchody a povstání zastavil až tvrdý zásah bezpečnostních sil. Podle agentury Nová Čína bylo vážně zraněno 12 policistů. Údaje o obětech jsou však obtížně ověřitelné, protože Peking uvalil na události informační embargo.

Vlna tibetských nepokojů, které patří k nejsilnějším za poslední dvě desetiletí, zasáhla další čínské provincie. V sobotu se ve městě Sia-che v západočínské provincii Kan-su se shromáždily stovky tibetských buddhistických mnichů. Dav zaútočil na vládní budovy a zničil místní policejní velitelství. Policisté násilný protest ukončili nasazením slzného plynu.

Násilnosti dnes propukly i v provincii S'-čchuan, která sousedí s Tibetem. Sešlo se zde asi 200 Tibeťanů, kteří podpálili jedno hasičské a dvě policejní auta. Demonstranti se rovněž pokusili zaútočit na vládní a policejní budovy a házeli kameny proti zasahujícím policistům. Ti údajně tři protestující zastřelili, některé agentury píší o sedmi mrtvých. Agentura DPA také uvedla, že čínské úřady vypovídají nevládní organizace ze Lhasy.

V několika světových městech se konaly demonstrace na podporu Tibeťanům. Sobotní protesty v Dillí a v Sydney ukončila policie, když se demonstranti pokusili zaútočit na místní čínské zastupitelské úřady. Podobný incident se odehrál v neděli v Haagu, kde asi 400 lidí zničilo část plotu čínského velvyslanectví v marné snaze proniknout do budovy.

Ohrozí nepokoje olympiádu?
Dalajlama dnes prohlásil, že by situaci v Tibetu měla prošetřit nezávislá mezinárodní organizace. Zároveň uvedl, že tradiční tibetské kultuře hrozí nebezpečí. "Úmyslně nebo neúmyslně, odehrává se zde určitý druh kulturní genocidy," řekl bez objasnění, zda myslí čínskou politiku vůči Tibetu obecně, nebo jen události posledních dní.

Druhý nejvyšší představitel tibetského buddhismu, čínskými úřady zvolený jedenáctý pančenlama dnes páteční nepokoje ve Lhase ostře kritizoval. Podle něj nejsou násilnosti, které nepokoje doprovázely, slučitelné s buddhismem. Přímé kritice dalajlamy se však vyhnul.

Čínský organizační výbor, který připravuje srpnové olympijské hry v Pekingu, rovněž uvedl, že vlna nepokojů v Tibetu nepoškodí olympiádu a nebude mít vliv ani na cestu olympijské pochodně. Ta by měla do Tibetu dorazit v příštích týdnech a pravděpodobně v květnu vystoupat na nejvyšší horu světa Mount Everest.

Podporu olympiádě navzdory potlačení nepokojů vyjádřil i dalajlama. Naproti tomu americký herec Richard Gere, který patří mezi nejznámější protibetské aktivisty, vyzval v sobotu svět k bojkotu olympijských her v Pekingu, pokud Čína "uspokojivým způsobem" nevyřeší situaci v Tibetu.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.