Lidovky.cz

Bývalý agent vyhrál: výstavu o NDR zrušili

Svět

  17:43
BERLÍN - Z toho případu by se mohl stát precedens. Někdejší spolupracovník východoněmecké státní policie totiž u soudu dosáhl toho, že byla zrušena výstava o NDR. Tu v prostorách radnice v saském Reichenbachu se svými studenty připravil učitel náboženství. Muži, který pro Stasi pracoval pod krycím jménem „Schubert“, podle serveru Netzeitung vadilo, že expozice dokumentovala také jeho působení ve službách tajné policie. A uvedla přitom jeho občanské jméno.

Stasi foto: Reprofoto

Za pravdu dal agentu „Schubertovi“ zemský soud ve Zwickau. Ten vydal rozhodnutí, podle kterého zveřejnění skutečného jména někdejšího spolupracovníka Stasi poškozuje právo tohoto muže na ochranu osobnosti. Výstava nazvaná „Jednání křesťanů v NDR“ proto byla zrušena. Obě strany sporu se však připravují na dlouhou právní při.

Pokusy o zastrašení
Bývalý farář ze Zwickau Edmund Käbisch, který expozici se svými studenty náboženství připravil, mluví o dosud neslýchaných „pokusech o zastrašení“. Výstava byla podle něj od roku 2005 k vidění na 13 různých místech a žádné protesty přitom nevyvolala. V Reichenbachu ji však Käbisch se svými studenty rozšířili - část o agentu „Schubertovi“ k ní připojili poté, co prostudovali příslušné spisy v archivu Stasi. V nich mimo jiné zjistili, že „Schubert“ začal pro Stasi pracovat v roce 1979. Podle Käbische se snažil infiltrovat do církevních kruhů a za tímto účelem se dokonce nechal pokřtít. Na základě jeho zpráv pak bylo údajně zatčeno několik lidí.

To jsem ještě nezažil“
Okolnosti zrušení reichenbašské výstavy vyvolaly v Sasku pobouření. „To jsem ještě nezažil, aby neoficiální spolupracovník Stasi, který nijak nepopírá své někdejší působení jako agent, měl právo na anonymitu,“ podivil se Martin Böttger, ředitel pobočky Úřadu pro dokumentaci Stasi v Chemnitz. Thomas Höllrich, právní zástupce někdejšího agenta, ale tvrdí, že v Reichenbachu panuje atmosféra „jako před pogromem“ a bývalý spolupracovníci Stasi mají obavy o svůj život. Böttger to popírá: „Není mi znám ani jeden takový případ.“

Šéfka Úřadu pro dokumentaci Stasi Marianne Birthlerová v této souvislosti včera prohlásila, že bývalí východoněmečtí agenti se snaží znemožnit nezávislé bádání o minulosti NDR. Podle ní to dokládají právě případy, kdy se bývalí agenti brání zveřejnění svého jména v souvislosti se Stasi.

„Je to nový fenomén - a dělá mi to starosti,“ uvedla Birthlerová pro agenturu DPA. A zdůraznila, že podle zákona mohou být jména někdejších agentů zveřejňována, pokud to slouží historickému výzkumu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.