Lidovky.cz

Krátký rukáv a make-up v ohrožení

Svět

  11:00
KÁBUL - Afghánští muži jsou známi svou péčí o zevnějšek. Nyní jim však hrozí zákaz jakýchkoliv „zženštilých“ doplňků, dlouhých vlasů, krátkých rukávů, ale také velmi oblíbeného sázení.

Muslimská žena v búrce. foto: Reprofoto

Hlasitý zpěv na veřejnosti, odhalené mužské paže a nalíčené ženy se mohou stát v Afghánistánu opět předmětem trestního stíhání. Na jedné straně stále větší davy dívek ve školních stejnokrojích denně proudí do afghánských škol, na straně druhé se v posledních měsících zvyšuje tlak na zpřísnění pravidel „slušného chování“.

Především představitelé jižanských paštunských kmenů v parlamentu začali protestovat proti příliš uvolněným mravům a prosazují přijetí zákonů, které „zvrhlost a západní manýry“ budou přísně trestat. Přidali se k nim někteří islámští duchovní i vysoce postavení politici. I ti mají po sedmi letech relativní svobody v Afghánistánu pocit, že volnosti už bylo dost.

 Minulý týden předložila komise pro antisociální chování návrh nového zákona, který v mnohém připomíná období, kdy Afghánistánu vládlo fundamentalistické hnutí Taliban. I v letech 1996 až 2001 byla totiž zakázána televize, zpěv, ženy seděly doma a muži nesměli nosit trička s krátkým rukávem. Dnešní obhájci mravnosti jsou shovívavější. Tresty za porušení pravidel jsou většinou ve formě pokut, nikoliv bičování. Ovšem, řada zákazů vyvolává i u Afghánců samých nechápavý úsměv.

 Například předpokládaný zákaz tradiční a mírumilovné, naprosto asexuální hry s holuby „kaftar bozi“, kdy se holubi prostě jen vypouštějí, aby se pak zase vrátili ke svým chovatelům, je považován většinou obyvatel země za absurdní.

Nejvíce postiženy by měly být, stejně jako v minulosti, ženy. Zákon by totiž mohl zakázat používání make-upu na veřejnosti. Jenže make-up je veřejnosti určen a jeho užívání o samotě pozbývá smyslu. Zároveň by se Afghánky měly zdržet tance.

 Jestliže zákaz tance nevyvolal v afghánské veřejnosti velké rozhořčení, neboť žádná „slušná Afghánka před cizími lidmi nekřepčí“, a na svatbách jsou většinou tak jako tak ženy odděleny od mužů, ohrožení make-upu by mohlo zarmoutit miliony afghánských žen. Kosmetická úprava obličeje je jejich koníčkem.

 Evropanka, která by s takovým make-upem přišla do samoobsluhy, by vzbudila pohoršení i v liberální Evropě. Pečlivost, se kterou se afghánské ženy denně líčí, aby se pak zabalily do burky, je v našich krajích běžná pouze v případě návštěvy plesu.
 Zákonodárci si tentokrát posvítí i na příliš parádivé muže. Afghánci jsou totiž známí svou extrémní péčí o zevnějšek. Nyní jim však hrozí zákaz jakýchkoliv „zženštilých“ doplňků, dlouhých vlasů, krátkých rukávů a velmi oblíbeného sázení.

 Kromě toho ani muži, ani ženy nebudou možná moci na veřejnosti vyslovovat své oblíbené „přísahy na životy blízkých“. Výrok „přísahám na život své manželky“ by podle návrhu nového zákona mohl být výrokem trestným.

Bezvousí zvrhlíci
Po pádu přísných fundamentalistů z Talibanu v roce 2001 se mladí muži oblékli do džín a ženy se začaly zase řídit módními trendy, i když s ohledem na přísnou islámskou morálku. Nebylo by to poprvé, co by v Afghánistánu pokrok vstoupil do boje s tradicí. Po krátkém období uvolnění už mnohokrát zareagovala část Afghánců na hrozící „příliš svobodné mravy“ neobyčejně tvrdě - návratem ke starým dobrým pořádkům, kdy ženy nebylo na ulicích vidět a muži bez plnovousu byli pokládáni za zvrhlíky.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.