Lidovky.cz

Abcházci prý sestřelili další gruzínské letadlo

Svět

  17:27
TBILISI - Nad kavkazskou Abcházií, která usiluje o odtržení od Gruzie, prý dnes sestřelila abchazská protivzdušná obrana další gruzínské špionážní bezpilotní letadlo. Podle agentury Interfax to oznámil náměstek abchazského ministra obrany Anatolij Zajcev.

Mapa Gruzie i s autonomními oblastmi Abcházie, Jižní Osetia a Adžárie. foto: Reprofoto

Stroj byl podle něj sestřelen, když přeletěl hranice Abcházie a ocitl se v abchazském vzdušném prostoru. Pracovník analytického oddělení gruzínského ministerstva vnitra Šota Utiašvili agentuře Reuters řekl, že nad Abcházií dnes žádné gruzínské průzkumné letouny nepřelétaly.

Napětí kolem Abcházie narůstá prakticky denně. Už v neděli abchazská protivzdušná obrana údajně sestřelila dva gruzínské bezpilotní letouny. Gruzie to označila za absurdní. K podobnému incidentu se stejným scénářem došlo už v dubnu.

Uvozovky dolníPracovník gruzínského ministerstva řekl, že nad Abcházií dnes žádné gruzínské letouny nepřelétaly.Uvozovky horní


Dnešní zpráva o sestřelení bezpilotního stroje zazněla na pozadí vyhroceného napětí po dubnovém incidentu, při němž Gruzie obvinila Rusko ze sestřelení gruzínského bezpilotního letounu.

Abcházie, bývalá sovětská autonomní republika, vyhlásila v roce 1992 stejně jako o rok dříve Jižní Osetie, jednostranně nezávislost na Gruzii. Od té doby si spravuje své záležitosti sama za podpory Moskvy a usiluje o mezinárodní uznání nezávislosti, případně o spojení s Ruskem.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili po nástupu do úřadu v roce 2004 slíbil, že obě separatistické republiky vrátí pod gruzínskou správu.

Rusko rozmístílo v Abcházii další jednotky
Letos 1. května Rusko rozmístilo v Abcházii další jednotky a počet jeho vojáků v oblasti se podle ruského ministerstva obrany zvýšil z 1997 na 2542. Tbilisi krok odsoudilo jako porušení své územní celistvosti.

Ruské mírové sbory byly v separatistické Abcházii dislokovány na základě dohod, jež ukončily ozbrojený konflikt mezi Abcházci a Gruzínci na počátku 90. let 20. století. Podle mandátu Společenství nezávislých států (SNS) zde může být nanejvýš třítisícový vojenský kontingent.

Ruské ministerstvo obrany, které odůvodnilo rozmístění dalších jednotek hrozbou vojenské operaci Gruzie proti Abcházii, dřív víckrát ujistilo, že jeho kontingent zůstane v mezích stanovených mezinárodními dohodami.

Dnes však vydalo prohlášení, v němž Gruzii obvinilo, že do regionu přesunuje další jednotky, a zdůraznilo, že další kroky tímto směrem by mohly Moskvu přimět, aby vyslala do Abcházie další vojáky a zvýšila jejich počet na maximální povolenou mez 3000 mužů.

Gruzínský ministr obrany David Kezerašvili tvrdil, že Rusko už početní limit vojenského kontingentu překročilo. "Budeme jakékoliv další vojáky považovat za agresory," řekl podle agentury AP.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.