Lidovky.cz

Olmert kvůli korupci možná odstoupí

Svět

  10:58
JERUZALÉM - Ohňostroje, vojenské přehlídky, koncerty, ale i barbecue party v parcích. Židovský stát si v těchto dnech připomíná 60 let své existence a jeho obyvatelé si dlouho plánované oslavy dokážou patřičně užít. Stát Izrael byl sice vyhlášen až 14. května, podle židovského kalendáře ale výročí připadlo už na včerejšek.

Izreal slaví 60. výročí existence, oslavy poznamenala korupční aféra premiéra Olmerta. foto: APČTK

Šedesáté výročí vzniku státu v zemi nelze přehlédnout - modrobílé vlajky s Davidovou hvězdou vlají po celé dálnici z Tel Avivu do Jeruzaléma, malé praporky má pak na střeše auta každý druhý Izraelec. Hlavní den oslav začal včera leteckou přehlídkou v Tel Avivu, v přístavu Haifa se zase v plné parádě předvádělo izraelské loďstvo.

Centrem oslav byl ale tradičně Jeruzalém: zatímco politici řečnili už ve středu večer na hoře Mount Herzl, obyčejní Izraelci vyšli do ulic a užívali si ohňostroj, laserovou show a koncerty na Sionském náměstí. Izraelské vlajky byly opravdu všude a ve všech podobách - mnoho mladých například mávalo nafukovacími kladivy nebo baseballovými pálkami v izraelských barvách. Další lidé dostali vlajky zdarma jako přílohu k novinám.

„Dnes budeme slavit až do rána,“ smál se asi 30letý Eitam, který mířil s lahví piva v ruce na přeplněné náměstí. Ještě předtím ale musel ukázat batoh hlídkujícím policistům, kterých byly na střežení oslav povolány tisíce. Kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením uzavřely izraelské úřady i okupovaný západní břeh Jordánu.

Tamní Palestinci nadšení ze vzniku Izraele rozhodně nesdílejí - nakbu čili katastrofu, jak tento den nazývají, si budou 15. května připomínat protestními pochody ve všech větších městech Západního břehu i pásma Gazy. Kromě nich se z výročí neradují ani ultraortodoxní židé, kteří stát neuznávají. Ve středu proti nim museli zakročit policisté ve čtvrti Mea Šarim, kde napadli muže s izraelskou vlajkou.

Olmert možná odstoupí
Kromě oslav žije ale izraelská veřejnost ještě jednou událostí, která 60. výročí částečně zastínila -korupční aférou premiéra Ehuda Olmerta. Stejně jako v minulosti se jedná o vyšetřování údajných úplatků z doby, kdy Olmert vedl jeruzalémskou radnici. Policie ale tentokrát tvrdí, že má dostatečné důkazy k tomu, aby byl premiér poslán před soud. Policie sice nejdříve na případ uvalila informační embargo, informace z vyšetřování se ale nakonec provalily v americkém tisku. Deník The New York Post napsal, že izraelská prokuratura se chystá vyšetřovat finančníka Morrise Talanského, který je do aféry údajně také zapleten. Další detaily z vyšetřování by se mohly objevit už dnes, neboť soud rozhodl o ukončení embarga.

Katarská televize Al-Džazíra už citovala nejmenované zdroje z izraelské vlády, podle nichž Olmert zřejmě odstoupí nebo alespoň přeruší výkon své funkce po dobu vyšetřování. O jeho závažnosti svědčí i to, že Olmertova asistentka Šula Zakenová už byla čtyřikrát vyslýchána a nyní je v domácím vězení. Pokud by Olmert skutečně odstoupil, nahradit by ho v čele vlády měla ministryně zahraničí Cipi Livniová. Palestinci se obávají, že pokud by vláda současného premiéra skončila, přišli by o partnera k mírovým rozhovorům.

Olmertovi příznivci spekulují i o tom, že aféru rozvířila náboženská pravice, která se obává, že by současná jednání s Palestinci mohla vést k mírové dohodě - a tedy i bolestným teritoriálním ústupkům židovského státu.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.