Lidovky.cz

Jediným oligarchou je sám Putin

Svět

  12:14
PRAHA - Proti okupaci vaší země jsem protestovala kvůli vlastnímu svědomí, říká drobná, nenápadná a velmi živá starší dáma. Natalija Jevgenijevna Gorbaněvskaja byla jednou z osmi osob, které se v roce 1968 odvážily vyjít na moskevské Rudé náměstí, aby tak protestovaly proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa.

Gorbaněvskaja. foto: ČTK

LN Jediným svým činem jste si změnila celý život. Nelitovala jste toho někdy?
Ne, nikdy. Já jsem předtím, než jsme vyšli na protest proti okupaci vaší země na Rudé náměstí, ani v Československu nebyla. A také jsem to neudělala kvůli vám. Promiňte. Ale kvůli sobě a svému svědomí.

LN Vaše tehdejší akce ale neměla vlastně žádný praktický dopad, samozřejmě kromě vašeho uvěznění. Vyšli jste, riskovali, a armáda u nás zůstala další desetiletí…
My jsme si nemysleli, že vyjdeme a někdo od vás stáhne armádu! Úplně nejdůležitější pro nás tehdy bylo, aby všem bylo jasné, že rozhodně ne všechen sovětský lid podporuje bratrskou pomoc. Protože když třeba jen jediný člověk protestuje, už nemůžete říkat, že jde o celonárodní podporu. Myslím, že takových lidí jako my byly tehdy stovky. Nedávno mi přišel dopis od muže, který pracoval v osmašedesátém roce jako typografický dělník. A v té tiskárně jich proti rezoluci schvalující vstup vojsk do Československa hlasovalo sedm. Vrchnost to ale ututlala. Víte, kolik takových statečných lidí muselo být v celém SSSR? A jak to bylo nebezpečné?

LN Nezdá se vám, že se historie donekonečna opakuje, že dnes zase musí lidé riskovat a protestovat a že Rusko žije v jakémsi uzavřeném kruhu?
Bylo by nespravedlivé klást rovnítko mezi současnost a sovětskou éru. Lidé dnes žijí úplně jinak, například zapomněli, co je to fronta.

LN To ale mluvíte o pokroku v materiální oblasti, nikoli v hlavách lidí…
Mýlíte se. Když stojíte ve frontě, tak přemýšlíte, pracuje vám hlava. Především samozřejmě o tom, co je kde možné sehnat. A to dnes není. Když jsou lidé svobodní materiálně, mají možnost rozvíjet své duchovno. Jinou věcí je, zda chtějí, či ne. Zda vůbec chtějí přemýšlet. Proto se domnívám, že sovětská fronta vůbec nebyla záležitostí materiální. Fronta ponižovala člověka, ničila jeho osobnost, nutila ho přemýšlet jen o tom, jak nakrmit sám sebe a svoji rodinu. Starost o žaludek vás zcela zaměstnávala.

LN Dobře, takže Putin lidi nakrmil, ale zavřel jim pusu…
Tak za prvé, Putin lidi nenakrmil, lidi začali líp jíst už v devadesátých letech. Putinovi se připisují úspěchy, kterých se vůbec nedopustil a které spadají do do éry Jelcina. Kromě Jelcina má na tom zásluhu i obrovský skok cen ropy. Putin osobně neudělal pro lidi vůbec nic.

LN Obávám se, že osmdesát procent lidí s vámi nesouhlasí.
To mi vůbec nevadí... Osmdesát? Prosím vás, pořád to není devadesát devět procent, jako v roce 1968.

LN Jen se podívejte na výsledky posledních voleb. Někde hlasuje pro Putina nebo Medveděva více než sto procent…
Ano, známe takové oblasti, sto pět a více procent. Víte, podle mne nemá cenu hrabat se ve výsledcích voleb, vždyť ten systém už pracuje tak dlouho... Nepochybuji o tom, že většina lidí podporuje Putina a Medveděva, ale ne tak absolutní většina, jak oni říkají.

LN A proč tedy potřebují falšovat výsledky voleb, když by stejně vyhráli?
Musejí lidí stále dokola učit, že „jsme lhali, lžeme a budeme lhát“. Za druhé: obelhávají také sami sebe, to znamená: „Obelhávali jsme, obelháváme a budeme obelhávat.“ To je to nejstrašnější, co jsme zdědili ze sovětské éry. Ti nahoře nechtějí vědět pravdu o tom, co se skutečně děje.

LN Podle vás si Putin opravdu myslí, že ho lidi tak milují?
On tomu chce věřit. Ale on je za vodou. Už si nashromáždil obrovský majetek a spojil kapitál a moc v jedno. To je velké neštěstí dnešního Ruska, a je to zcela neslušné. Chápu, proč byl tak pronásledován Michail Chodorkovskij (bývalý prezident soukromé ropné společnosti Jukos, který dnes sedí v trestanecké kolonii za daňové úniky – pozn. red.). Chodorkovskij je skutečný politický vězeň. Proč k tomu mlčí Asociace podnikatelů Ruské federace? Protože pochopili, že jim politici demonstrují: Máte ty své peníze, tak držte hubu. Tady vládneme my, co máme kromě peněz ještě i moc. Když nás neposlechnete, půjdete za Chodorkovským.

LN Tohle se ale Kremlu povedlo, po Chodorkovském už se nikdo z oligarchů do politiky nepletl.
Trochu se mýlíte v pojmu oligarchie. Bohatí Rusové jsou kapitalisté, nikoliv oligarchové. Mají peníze, ale nemají moc. Slovo oligarchie pochází z řečtiny a znamená peníze a moc, takže jediným opravdovým oligarchou v Rusku je Putin. Jakmile dnes bohatý člověk začne vyjadřovat své názory, které nekorespondují s mocí, na scéně se hned objevuje daňová policie. Takhle funguje ruské právo.

LN Daňová policie je tedy něco jako KGB?
Za sovětské éry lidi kradli tak jako trošku – kancelářské lepidlo, tužku, každý věděl, že za tyhle drobné krádeže ho mohou chytit, a když to bude zapotřebí, tak ho potrestají. A když ne, tak se na něj jenom budou dívat skrz prsty. Ale jakmile na sebe nějak upozorní, něco řekne, hned mu připomenou, že kradl napínáčky. A přesně na tom principu funguje dnes daňová policie vůči podnikatelům. Jakmile vystrčíš hlavu, začneš říkat, co si myslíš, hned ti najdou nějaký daňový paragraf.

LN Ano, represe v dnešním Rusku jsou fikanější, ale pořád to jsou represe..
Ano, podívejte se na lidskoprávní organizaci Memorial. Nikdo ji nezakázal, ale úřady vytvořily takový zákonodárný systém, že Memorial dnes tráví většinu času vyplňováním dotazníků a psaním výročních zpráv…

LN Proč se ale na potlačování občanských práv a svobod v Rusku Západ dívá s takovým klidem?
A co dělal dřív? Až na čestné výjimky, jako prezident Reagan, se vždy choval stejně. Ruští lídři pořád dokážou Západ nějak očarovat. Ale víte, proč ve skutečnosti nikdo proti Rusku dnes neříká? Protože většina západních politiků by dělala to samé, kdyby mohla, a chovala by se stejně jako Putin. Dokonce by rádi zneužívali moc, jako se to dělo za SSSR. Takže se nedívají ruským směrem kriticky, ale s obrovskou závistí.

LN Mravnost do politiky nepatří, říká se. Ale například český exprezident Havel jakýsi návrat mravnosti do politiky symbolizoval, ne?
Jenže vy nejste prezidentskou, ale parlamentní republikou. A Havel byl vždy symbolickou figurou – nejen pro vás, ale i pro nás. Ovšem kdyby byl premiérem, tak by mu to moc nešlo. Nebylo by to asi dobré ani pro něj, ani pro vaši zemi. My disidenti, přiznejme si to, nejsme přizpůsobeni, abychom mohli mít v rukou moc. I v Rusku se pokoušeli někteří o poslaneckou kariéru a nakonec pár z nich zabili.

LN Takže občanská společnost, jak ji prosazoval Havel, je podle vás utopie?
Vůbec ne. Ale je nesmyslné to, co dělá Putin, snažit se vytvářet občanskou společnost shora. Buduje nějaké instituty, fóra, protože si to někde přečetl a vtloukli mu do hlavy, že občanská společnost je důležitá. Tak si řekl: A já si vytvořím občanskou společnost svoji a jenom svoji, naši, ruskou. On prostě neví, že občanská společnost se takhle vytvořit nedá.

LN Ten váš čin starý bezmála třicet let byl ale projevem občanství, takže zárodky existovaly i v Sovětském svazu?
Ano. A stálo to tehdy za to. I za ten pobyt v psychiatrické léčebně. A to jsem si myslela, že budu sedět deset let. S tím vědomím jsem děti dala k mamince.

LN Jaký je po tom všem vztah k nám, Čechům?
Jste někdy legrační. Na Festival spisovatelů si na mne vzpomněli na poslední chvíli a panel o těch, co vyšli na náměstí, vyráběli také na poslední chvíli. Zato je tam spousta materiálů, jak lidi protestovali ve Francii, ve Spojených státech, černoši s transparenty... Po listopadu 1989 mne sem stále zvali, i Dubček, pak Havel. Pak nás jmenovali čestnými občany Prahy. Jenže když jsem přijela později na služební cestu do Prahy a měla jsem potíže s hotelem, mí přátelé prosili tehdejšího primátora, aby mi pomohl s bydlením. Nešlo o peníze, ty jsem měla, ale o místo. Pan primátor, co nás před tím jmenoval těmi čestnými občany, řekl, když mu to připomínali: Ale to byla jednorázová akce. A tak já teď někdy z legrace říkám, když vzpomínám na Rudé náměstí a náš protest: Ale to byla jednorázová akce.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.