Lidovky.cz

„Znásilnění je zbraň“

Svět

  14:15
NEW YORK - Rada bezpečnosti Organizace spojených národů včera schválila rezoluci, která klasifikuje znásilňování během válečných konfliktů jako regulérní zbraň.

Herečka Mia Farrowová utěšuje v táboře pro uprchlíky šestadvacetiletou ženu ze Středoafrické republiky, kterou unesli bandité a po tři týdny ji znásilňovali. foto: AFP

Znásilňování je běžnou součástí válek především v afrických zemích. Jde přitom starou praxi, kterou dávají útočníci najevo své pohrdání poraženým nepřítelem. Ochránci lidských práv rezoluci uvítali a označili ji za „historický průlom“.

Zbraň z nejzákeřnějších
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun k tomu podotkl, že v uplynulých letech dosáhlo násilí na ženách, páchané při válečných konfliktech, „nevýslovných rozměrů“, a je proto potřeba proti němu tvrdě zakročit. V první fázi je jako zbraň zakázat.

 Ne všichni v Radě bezpečnosti o tom ale byli přesvědčeni. Podle britské BBC se prý zvlášť Číňané, Rusové, Indonésané a Vietnamci stavěli k projednávání rezoluce „rezervovaně“ a zpochybňovali, zda je to „téma, kterým by se měla rada vůbec zaobírat“. Nakonec však byla jednomyslně schválena.

 Dokument OSN definuje znásilňování jako „válečnou taktiku, která má za cíl ponížit, ovládnout, šířit strach a rozeštvat civilní příslušníky komunit nebo celých etnik“. Rezoluce dál konstatuje, že znásilňování „může výrazně vyostřit povahu ozbrojeného konfliktu a znemožnit jednání o obnovení míru a stability“.

 Jedním z těch, kteří se přesvědčili, jak zničující dopad může mít hromadné znásilňování, je někdejší velitel mírových sil OSN v Demokratické republice Kongo Patrick Cammaert. „Je to velmi účinná zbraň, která nemilosrdně ničí celé komunity,“ řekl Cammaert BBC. „Ublížíte tím ženám a samozřejmě i mužům, protože ti musejí být osobně přítomni tomu, jak znásilňují jejich manželky a dcery,“ dodal velitel mírových sil OSN.

V praxi to bude těžší
Jen v Demokratické republice Kongo, kde zuří už deset let téměř nepřetržitě občanská válka, je podle neoficiálních statistik den co den znásilněno zhruba 40 žen. Nedávná zpráva přitom odhalila, že se na znásilňovaní nezřídka podílejí i vojáci z mírových sborů, kteří je mají bránit.

 Otázkou samozřejmě zůstává, jaký bude mít rezoluce dopad. V oblastech, kterých se to nejvíc týká - jako jsou jih Súdánu nebo Libérie - nevládne už léta žádná autorita, přesněji řečeno vládne jen formálně. Šance, že budou viníci stíháni, je tudíž nulová.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.