Lidovky.cz

CIA krutě vyslýchala 'mozek' 11. září

Svět

  11:48
WASHINGTON - Pákistánce Chálida Šajcha Muhammada, který měl naplánovat útoky na newyorské Světové obchodní centrum, krutě vyslýchali v roce 2003 v tajné věznici v severním Polsku. Tvrdí to alespoň deník The New York Times (NYT), kterému to měli prozradit bývalí i současní agenti zpravodajské služby CIA.

Chálid Šajch Muhammad ve věznici Guantánamo na snímku z roku 2003. foto: AFP

Z výpovědi agentů mimo jiné vyplývá, že údajná tajná věznice CIA na bývalém polském vojenském letišti Szymany patřila s jinou podobnou věznicí v Afghánistánu k nejdůležitějším zámořským zadržovacím centrům CIA, jejíž vyšetřovatelé zde na podezřelých z terorismu praktikovali kontroverzní metody výslechu.

V posledních měsících se na veřejnost dostává stále více informací o sporných praktikách CIA v době následující po útocích z 11. září. Podle zprávy amerického Senátu, zveřejněné minulý týden, právníci CIA pochybovali o legálnosti agresivních metod výslechu podezřelých z terorismu už před tím, než kontroverzní techniky schválil tehdejší ministr obrany Donald Rumsfeld. Podle demokratických senátorů tak šetření vyvrací argument administrativy prezidenta George Bushe, že násilí ze strany amerických vyšetřovatelů na zadržených, o němž se dozvěděl celý svět díky incidentům z irácké věznice Abú Ghrajb či kubánského Guantánama, byly jen důsledkem selhání několika jednotlivců. Podle nich šlo o selhání celého systému.

NYT ve svém článku tvrdí, že americké tajné služby před 11. zářím kontroverzní metody výslechu nevyužívaly. Přistoupily k nim při vyšetřování podezřelých z terorismu údajně proto, že nevěděly jak přimět k výpovědi "zatvrzelé" vězně v napjaté době, kdy podle všeobecného mínění hrozil USA další velký útok.

"Zeptal jsem se, co s těmi lidmi uděláme, až je chytíme? Nikdy jsme nevedli věznici. Neznáme (správné) jazyky. Nemáme správné vyšetřovatele," citoval list údajnou výpověď A. B. Krongarda, třetího nejvýše postaveného muže v CIA mezi lety 2001 až 2004.

Zpravodajští důstojníci CIA vyzpovídaní NYT také potvrdili nedávno zveřejněné informace Senátu, že ostré techniky výslechu, jako waterboarding, dlouhá období bez spánku nebo smyslovou deprivaci, začali američtí vyšetřovatelé používat podle vzoru svých bývalých protivníků ze studené války včetně bývalého Sovětského svazu.

Polsko bylo podle výpovědi jednoho z agentů CIA vybráno proto, že v "něm neexistovaly místní kulturní a náboženské vazby na Al-Káidu", což prý snižovalo riziko, že by došlo k infiltraci nebo k útoku sympatizantů teroristů proti tomuto vězení. Ještě důležitější však byl údajně fakt, že polští zpravodajci byli nadšení možností spolupracovat s Američany.

"Polsko je 51. stát. Američané o tom nemají ani potuchy," vzpomněl si podle NYT jeden z nejmenovaných zpravodajců na citát jednoho z tehdejších šéfů CIA, Jamese L. Pavitta.

Právě v tajné věznici CIA na letiště Szymany byl údajně 18 měsíců po invazi do Iráku vyslýchán za pomoci ostrých metod i údajný "mozek" teroristických útoků z 11. září, Chálid Šajch Muhammad, s nímž má v září začít soudní proces před vojenským tribunálem na Guantánamu.

Muhammad však údajně při výsleších v Polsku neučinil významnou zpověď poté, co byl podroben velice tvrdému výslechu, ale teprve až tehdy, co s ním začal jeden z vyšetřovatelů bez použití násilí diskutovat. Muhammad se prý pak "uvolnil" do té míry, že manželce tohoto vyšetřovatele napsal báseň.

Americký tisk a organizace na ochranu lidských práv ukázaly na Polsko a Rumunsko jako na místa, kde CIA tajně věznila lidi podezřelé z terorismu, již před třemi lety. Varšava a Bukurešť to ale mnohokrát kategoricky popřely. Podezření ale posléze podpořila ve svých dvou zprávách i zpráva Rady Evropy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.