Lidovky.cz

Na ulicích pusto, chybí potraviny

Svět

  10:43
PRAHA - Příznivci opozice se rozhodují, zda nemají definitivně odejít, říká Marie Imbrová, 1. tajemnice velvyslanectví v Zimbabwe, která jako jediná z českých diplomatů byla v Harare v době voleb.

Zimbabwe. foto: ČTK

LN Probíhalo páteční hlasování v poklidu?
Obecně lze konstatovat, že samotný volební den byl poměrně klidný, ovšem smutný a frustrující. Účast voličů, zejména v Harare, byla nízká a k volbám šly pouze dvě skupiny voličů, ti, co chtěli volit ZANU-PF, a ti, co se obávali o své rodiny. Pro druhou skupinu bylo nesmírně důležité odejít z volební místnosti s jasně označeným malíčkem inkoustem, důkazem, že odvolili. Obecně bylo cítit mezi voliči, kde jsem se pohybovala, beznaděj a apatii. Komunikovat s pozorovateli voleb nechtěl z voličů nikdo.

LN Jaká byla volební účast?
Rozhodně podstatně menší než v prvním kole. V Harare, kde jsme s kolegy z EU navštívili na 50 volebních stanic se dá účast odhadnout na 10 %, na venkově v některých oblastech, zejména tam, kam byli voliči přiváženi autobusy, byla vyšší, cca až 30 %, a ve třech provinciích, kde byly doplňovací volby do parlamentu, až 40 %. Mimochodem výsledky doplňovacích voleb byly vyhlášeny již v sobotu, takže oficiální rozložení sil v Poslanecké sněmovně je nyní 99 křesel pro ZANU-PF a 100 křesel pro opozici. Velmi těsná většina.

LN Jak to vypadalo ve volební místnosti?
Formálně dobře. Zimbabwe je proslulé určitým řádem, což obdivují zejména pozorovatelé z dalších afrických zemí, které mají základní logistické problémy s organizováním voleb jako takových. V každé místnosti bylo 7 oficiálních volebních úředníků, dále jako dozor a asistence dva policisté uvnitř a dva venku k organizaci a usměrnění voličů. Svého práva dozorovat volby přímo v místnosti využili i straničtí agenti (oficiální termín pro partajní pozorovatele) ZANU-PF a případně i Ligy válečných veteránů. Masivní nátlak na voliče, včetně zastrašování a exemplárních trestů, byl vyvíjen hlavně před samotnými volbami, současná vládní garnitura potřebuje masy, aby obhájila svou důvěryhodnost. Voliči se v těchto volbách nerozhodovali, koho volit, ale zda volit, nebo nevolit s vědomím možného postihu.

LN Jaká v zemi nyní panuje atmosféra?
Těžko vyjádřit atmosféru v celém Zimbabwe. Ani diplomaté nemohou cestovat více než 40 km mimo Harare bez souhlasu zdejšího ministerstva zahraničí. Telefonní linky a mobily fungují sporadicky, k tomu přičtěte výpadky proudu. V celé zemi jsou nadále v pohotovosti policejní jednotky a ozbrojené síly, nad Harare létají vrtulníky. V samotném městě je klid, beznaděj, pusto a mrtvo na ulicích, na úřad nadále mohu pěšky. Ve městě nejsou základní potraviny, chybí peněžní hotovost. Většina místních obyvatel Harare, které je baštou MDC, řeší otázku, jak se najíst a přežít, nebo definitivně odejít...

LN Jak by mohlo pomoci mezinárodní společenství?
Obávám se, že kromě rezolucí a neustálého tlaku a zájmu o osud opozice nemá mezinárodní společenství možnost efektivně v Zimbabwe zasáhnout. Zimbabwe je výrazný destabilizační prvek v celém subregionu jižní Afriky, ovšem pokud si sami Afričané nepřipustí možnost kritiky postupu R. Mugabeho, nemá OSN jakoukoliv možnost efektivní operace. A dovolím si zdůraznit, že základním problémem v Zimbabwe je a bude, jak zabezpečit operativnost aktivit OSN přímo v zemi, jak pomoci třem milionům hladovějících, desítkám tisíc vysídlených a milionu sirotků. Zimbabwe prochází humanitární krizí, i to by mělo brát mezinárodní společenství při svých rozhodováních v potaz.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.