Lidovky.cz

Políček Česku z Paříže

Svět

  11:20
PAŘÍŽ/PRAHA - Ode dneška řídí Evropskou unii Francouzi, po nich přebírají otěže euroklubu Češi. Místo slibovaného souznění to ale hned v počátku mezi Paříží a Prahou zajiskřilo. Příčinou je spor o budoucnost Lisabonské smlouvy, proti níž se v referendu postavili Irové. Francouzská vláda tlačí na pokračování v její ratifikaci, česká je zdrženlivější.

Sarkozy. foto: ČTK

„Budeme s našimi českými přáteli hodně mluvit,“ reagoval včera nejdřív klidně francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. A dodal: „Nakonec se ale budou muset nechat přesvědčit.“ Jenže bruselští dopisovatelé, mezi nimiž byla i zpravodajka LN, na francouzského ministra naléhali dál - a co když se Praha přesvědčit nedá?

Teď už Kouchner sáhl k ostřejším slovům: „Bez Lisabonu je konec s rozšířením. Proč bychom měli přizvat další státy, když se nehneme z místa? A vyměnit Čechy za Chorvaty nebo Srby nemůžeme,“ dodal v narážce na postoj české vlády, která vždycky hájila další rozšíření unie.

Zcela bez obalu pak český otazník nad „Lisabonem“ okomentoval zdroj z francouzské vlády, který si nepřál být jmenován. „Jak chcete získat ostatní na svou stranu a úspěšně řídit unii, když budete původcem totální blokace nás všech?“ České představitele tak ostrá slova, jaká zazněla včera v Paříži, zaskočila. „My nic neblokujeme. Svým způsobem to blokují Irové,“ komentoval průběh ratifikace Lisabonské smlouvy český vicepremiér Alexandr Vondra. A v souvislosti s dalším rozšiřováním unie pro LN dodal: „ Jsme velcí obhájci rozšíření a vždycky jsme byli, na rozdíl od Francie.“

Sarkozy myslí na české přátele
V podobném duchu komentoval slova šéfa francouzské diplomacie i jeho český protějšek Karel Schwarzenberg. „Já tato jeho slova naprosto nechápu, neboť vláda jasně prohlásila, že se bude snažit hned po rozhodnutí Ústavního soudu Lisabonskou smlouvu ratifikovat,“ řekl Schwarzenberg. Ústavní soud nyní přezkoumává, zda je Lisabonská smlouva v souladu s českou ústavou. Rozhodnutí se očekává nejdříve na podzim.

O něco smířlivější slova volil včera v rozhovoru pro francouzskou televizi prezident Nicolas Sarkozy. Podle něj je nynější problém kolem Lisabonské smlouvy především věcí Irska. Postoj Prahy pak komentoval slovy: „Myslím zvlášť na naše české přátele.“

Představitelé obou zemí se snaží ostrá prohlášení tlumit
Lisabonskou smlouvu nepřezkoumává ústavní soud pouze v Česku, ale i v sousedním Německu. Vondra v této souvislosti podotkl: „Zajímalo by mě, co bude ministr Kouchner říkat, pokud nebude mít německý ústavní soud verdikt hotový ani příští rok na jaře.“ Na Spolkový ústavní soud se čekalo už v minulosti - například s Maastrichtskou smlouvou.

Nelibost francouzských představitelů nad zdrženlivějším českým postojem vůči ratifikaci „Lisabonu“ se projevila už nedávno během summitu EU v Bruselu. Právě Sarkozy tam na české požadavky ohledně závěrečného komuniké sarkasticky reagoval: „Máme jisté specifické potíže s našimi českými přáteli.“A na hrozbu, že Češi zablokováním Lisabonské smlouvy mohou zablokovat i další rozšiřování unie, upozornil i nedávno v Praze. Představitelé obou zemí se ale zároveň snaží ostrá prohlášení tlumit. „Doporučuji se zklidnit ve vyjádřeních,“ dodal včera pro LN Vondra. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.