Lidovky.cz

Pákistánský prezident Mušaraf rezignoval

Svět

  11:04
ISLÁMÁBÁD - Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf oznámil svou rezignaci. V dnešním televizním projevu prohlásil, že demisi ještě dnes předá předsedovi dolní komory parlamentu.

Parvíz Mušaraf foto: ČTK

"Po zvážení situace a po konzultacích s různými právními poradci a s politickými spojenci jsem se na jejich radu rozhodl z úřadu odstoupit. Moje rezignace bude předána předsedovi Národního shromáždění ještě dnes," prohlásil Mušaraf. "Od nikoho nic nechci, nemám žádné (politické a mocenské) zájmy. Svou budoucnost vkládám do rukou národa," dodal.

V předcházející části projevu Mušaraf upozornil, že vláda proti jeho osobě vznesla "falešná obvinění", aby tak ospravedlnila svou snahu o jeho sesazení. Zdůraznil, že vždy pracoval pro blaho své země, a že všechny kroky, které v úřadu učinil, byly vedeny dobrými úmysly.

Mušaraf vyzval k usmíření a k vzájemnému respektu znepřátelených politických táborů, ale současně dodal, že "jisté osoby vedené osobními zájmy" proti němu vznesly "falešná obvinění a obelhaly lid".Prezident i jeho nejbližší okolí do poslední chvíle popírali, že by hodlal
ustoupit tlaku politické opozice a z úřadu odejít.

Mušaraf se svou rezignací nakonec podvolil tlaku vládnoucího tábora, aby odstoupil ještě před zahájením procedury vedoucí k jeho odvolání, kterou proti němu vláda připravovala v parlamentu ovládaném prezidentovými politickými oponenty.

Od vzniku nynějšího kabinetu v březnu letošního roku měl Mušaraf velmi ztíženou pozici, když mu političtí oponenti komplikovali výkon funkce téměř ve všech oblastech. Do konzultací, které měly ukončit tvrdou konfrontaci mezi Mušarafem a vládnoucím táborem, se zapojili i představitelé Saúdské Arábie, USA a Británie.

Obvinění proti Mušarafovi mělo být parlamentu předloženo nejpozději do úterý, četní představitelé vládního tábora ale Mušarafa v uplynulých dnech několikrát veřejně vyzvali, aby do té doby odstoupil.

Pětašedesátiletý Mušaraf se dostal k moci v roce 1999 nekrvavým pučem. Mezi hlavními důvody, které měly vést k jeho sesazení, figurovaly údajně neústavní okolnosti loňské prezidentské volby a to, že po ní vyhlásil výjimečný stav a odvolal členy nejvyššího soudu, který s jeho postupem nesouhlasil. Mušaraf jakákoli obvinění nadále rozhodně odmítá.

V pátek se v Islámábádu nečekaně ukázal šéf saúdskoarabské rozvědky. Zatímco oficiální zprávy tvrdily, že to má přispět ke klidnému vyřešení krize, místní noviny naznačovaly, že se uvažuje o Mušarafově exilu v Saúdské Arábii.
 
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.