Lidovky.cz

Američané nevplují do obsazeného přístavu

Svět

  11:28
TBILISI - Američané pozastavují humanitární pomoc Gruzii. Do přístavu Poti na západě země, ve kterém drží stále pozice ruské jednotky, zatím nevpluje žádná americká vojenská loď, sdělil představitel velvyslanectví USA v Tbilisi, který si nepřál být jmenován. Rusy aktivita lodí Severoatlantické aliance v gruzínských vodách znervózňuje.

Gruzínci se opalují na pláži u černomořského přístavu Batumi a sledují americký torpédoborec McFaul. foto: ČTK

Z předchozích zpráv vyplývalo, že by dnes ráno do Poti mělo dorazit pobřežní obrněné plavidlo Dallas. Ruská flotila obdržela příkaz, aby pohyb plavidel zemí NATO v Černém moři sledovala.

Mluvčí velvyslanectví Stephan Guice uvedl, že Dallas místo toho zakotví v přístavu Batumi, mnohem jižněji od zóny, kde se tento měsíc střetávaly ruské a gruzínské síly.

Jižní Osetii a Abcházii, dvě gruzínské odštěpenecké oblasti, Rusko uznalo v souvislosti s tím, že tento krok učinila řada západních států v případě někdejší jihosrbské provincie Kosovo. V dnešním vydání britského deníku Financial Times takto svoje úterní rozhodnutí odůvodnil ruský prezident Dmitrij Medveděv. Západ podle Medveděva v případě Kosova neposlouchal varování Moskvy. "Důsledně jsme opakovali, že (po uznání nezávislosti Kosova), nebude možné říct Osetům a Abcházcům, že to, co je dobré pro kosovské Albánce, není dobré pro ně," píše Medveděv, jehož úterní krok vyvolal ostrý nesouhlas Západu, který trvá na územní celistvosti Gruzie.
"V mezinárodních vztazích není možné mít jedny pravidla pro jedny a jiná
pro druhé," dodal ruský prezident. Moskva Kosovo uznat odmítá, jeho
jednostranné vyhlášení nezávislosti na Srbsku považuje za protiprávní krok.
Podle Medveděva nebylo rozhodnutí Jižní Osetii a Abcházii oficiálně uznat
jednoduché a neudělal ho prý, aniž by nezvážil možné důsledky. Jižní Osetie i Abcházie se snaží od Gruzie odtrhnout od začátku 90. let, přičemž se jim dostávalo ze strany Ruska politické i ekonomické podpory.

Další americké plavidlo s humanitární pomocí, torpédoborec McFaul, opustilo v úterý Batumi na jihozápadě Gruzie, ale zůstává v Černém moři. McFaul již v Batumi vyložil pokrývky, dětskou výživu a hygienické potřeby.

Ruská armáda podle agentury AP přístav Poti, ležící asi 60 kilometrů jižně od Abcházie, značně poškodila. Kromě toho ruští vojáci zřídili kontrolní stanoviště u severního přístup do města a americká loď by zde prý mohla působit jako provokace.

"Ruská flotila obdržela příkaz sledovat pohyb plavidel zemí NATO v Černém moři," řekl zástupce náčelníka ruského generálního štábu generál Anatolij Nogovicyn. Rusko však podle něho nemá v úmyslu zvyšovat vlastní přítomnost v moři.

Admirálská loď ruské černomořské flotily Moskva spolu s několika dalšími plavidly zakotvila v abchazské metropoli Suchumi. Ruské úřady v úterý oznámily, že se Moskva vrátí do svého mateřského přístavu Sevastopole na ukrajinském Krymu. Ruské námořnictvo uvedlo, že lodě kontrolují výsostné vody, brání obchodu se zbraněmi a
zároveň plní "humanitární misi".

Západní země označily ruskou vojenskou přítomnost v Poti za jasné porušení dohody o ukončení rusko-gruzínských bojů. Nogovicyn v úterý zase vyjádřil údiv nad zvýšenou aktivitou vojenského námořnictva NATO v Černém moři a nad tím, že vojenské lodě dopravují humanitární pomoc. Řekl, že v Černém moři je deset lodi z NATO a dalších osm sem brzy připluje.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v úterý Spojené státy obvinil, že nevezou do Poti po moři humanitární pomoc, ale zbraně. Mluvčí Bílého domu toto obvinění označil za absurdní.

Gruzie se začátkem tohoto měsíce pokusila silou obnovit kontrolu nad odštěpeneckou Jižní Osetií. V reakci na to ruští vojáci pronikli do Gruzie a obsadili část gruzínského území. Prezident Medveděv v úterý k nevoli Západu oficiálně uznal nezávislost gruzínských separatistických republik Jižní Osetie i Abcházie.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili nato vyzval Západ, aby jeho zemi umožnil co nejrychlejší vstup do NATO a Evropské unie. Spojené státy a další západní země poskytly Gruzii rozsáhlou vojenskou pomoc, což pobouřilo Rusko, které pohlíží na tuto oblast jako na součást své historické zóny vlivu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.