Lidovky.cz

Unii povedou kacíři z Česka

Svět

  16:18
BRUSEL - Češi jako kacíři projektu Evropské unie - tak o České republice píše prestižní britský týdeník The Economist ve svém posledním vydání. Připomíná, že v předsednickém křesle EU zasedne od počátku příštího roku na šest měsíců země, která se vyznačuje "pragmatickým skepticismem", kde má velký vliv úhlavní kritik evropského společenství prezident Václav Klaus.

Mirek Topolánek s Karlem Schwarzenbergem na summitu EU v Brusel. foto: ČTK

"Ovšem to neznamená, že jsou k EU nepřátelští, přestože je mnozí v Bruselu z pohodlnosti řadí na seznamu euroskeptiků hodně vysoko. Spíše však mají smysl pro podvratnou činnost, která spočívá ve zpochybňování základů tradiční moudrosti Evropské unie," píše týdeník s tím, že na tom všem v současnosti hodně záleží.

Uvozovky dolníOvšem to neznamená, že jsou k EU nepřátelští, přestože je mnozí v Bruselu z pohodlnosti řadí na seznamu euroskeptiků hodně vysoko. Uvozovky horní

Češi totiž s předsednictvím EU převezmou i "dohled" nad schvalováním lisabonské smlouvy, která musí překonat problém, jenž vyvolal nesouhlas irských voličů v referendu. Sázkou na jistotu je i skutečnost, že v oblasti zahraniční politiky bude v první polovině roku 2009 řeč hlavně o Rusku. A v obou případech jsou prý Češi "jinověrci".

Česko podle The Economist nevěří Francouzům a Němcům, že lisabonská smlouva je životaschopná a mávnutím proutku promění EU ve světovou velmoc. Některé země sice považují případnou ztrátu nástupce odmítnuté euroústavy za katastrofu, ale slovy českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga tomu tak "samozřejmě není". Odmítnutí smlouvy by podle něj "udělalo život složitějším", avšak unie v současnosti funguje poměrně dobře a irské "ne" prý není koncem světa.

Evropskými kacíři jsou prý Češi i v případě Ruska, byť nejsou ve svém vyjadřování tak razantní jako například Poláci. Česká vláda údajně nevěří současné unijní politice směrem k Rusku, kterému podle týdeníku Evropané přátelsky nabízejí ruku a doufají, že Rusové si jednoho dne uvědomí, že spolupráce je i v jejich zájmu. Podle Prahy však nejde o strategii, ale o pouhé řečnění.

The Economist věnuje odstavec svého dlouhého komentáře i Klausovi, jehož pravomoci jsou prý víceméně ceremoniální, ale na druhou stranu má velký vliv. Upozorňuje ovšem na propast, která zeje mezi prezidentem a voliči.

Odvolává se přitom na výsledky průzkumu Eurobarometr, podle nějž si dvě třetiny obyvatel ČR myslí, že země ze členství v EU těží. Voliči vládní ODS jsou navíc více proevropští, než je tomu u ostatních stran.

Podle politologa Jiřího Pehe Češi mají své prezidenty za jakési krále filozofy. Mnoho z nich zbožňuje bývalého prezidenta Václava Havla a milují, když odsuzuje "konzum". Poté se však vrhnou na nákupy, protože jsou sami "zatraceně velcí konzumenti".

"Češi věří v Evropu. Nevěří však v grandiózní vize, nekonečné smlouvy a institucionální změny, které vyřeší všechny problémy. V Bruselu je takový pragmatismus kacířstvím. Příští rok vypadá slibně," uzavírá týdeník.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.