Lidovky.cz

Trumf, nebo neřízená střela?

Svět

  12:07
WASHINGTON/PRAHA - Liberálové jí nemůžou přijít na jméno, její nominaci na úřad viceprezidenta neschvalují ani někteří republikáni a přední americká média se předhánějí v tom, s čím proti ní které vyrukuje. Kdo by dnes vycházel jen z mediálního obrazu, nutně by musel Sarah Palinovou odepsat. A s ní i kandidaturu Johna McCaina, který si ji vybral.

Na snímku herečka, ztvárňující "Serru Paylinovou" v připravovaném filmu foto: Profimedia

Zatím poslední „odhalení“, s kterým média v souvislosti s Palinovou přišla, tvrdí, že se prý jen na její garderóbu vynaložilo astronomických 150 tisíc dolarů. Jak je to tedy s tím tvrzením o „ženské z lidu“, kterým se republikáni tolik ohánějí, ptali se jízlivě komentátoři. A rychle přispěchali s nejnovějšími průzkumy preferencí, jako by právě Palinová mohla za to, že to jde s McCainem z kopce.

Skutečnost je ale trochu jiná. Předně: přestože analytici čas od času připomínají McCainův věk (72 let) a v té souvislosti riziko, že ho bude muset v úřadu někdo zastoupit, málokdo přikládá kandidátům na viceprezidenta velký význam, přesněji tak velký, aby kvůli nim volil někoho jiného. A i kdyby: ti, které Palinová oslovila, (a to nejen údajnými sklony ke konzervatismu, ale hlavně praktickými zkušenostmi s vykonáváním úřadu aljašské guvernérky), už na ni vesměs nedají dopustit a útoky převážně liberálních médií je v jejich sympatiích jen utvrzují.

Problém je s dosud nerozhodnutými voliči. Přestože i jejich volba závisí v první řadě na tom, co a jak hlásá samotný kandidát na prezidenta, letos by se nemuselo - vzhledem k více méně vyrovnaným preferencím - vyplatit podcenit jakoukoliv maličkost.

Sarah PalinováA proto začal McCain Palinovou vehementně bránit. „Nejvíc mě pobavily útoky intelektuální elity, která v Sarah vidí jen ženskou odněkud z Vidlákova,“ hřímal McCain na mítinku v Ohiu. Pak ukázal na Palinovou, která stála po jeho boku, a pokračoval: „Podle mě je tou nejpovolanější kandidátkou na úřad viceprezidenta.“ A námitky, že je z malého města, potažmo ze státu, kde dávají lišky dobrou noc? „Billu Clintonovi se taky posmívali kvůli tomu, že je z malého státečku,“ dodal McCain.

„Samotné voliče zajímá hlavně ekonomická krize a jak z ní ven. Nikdo neřeší, kolik se během kampaně utratí za garderóbu nebo kdo odkud je,“ uzavírá McCainův poradce Mark Salter. Má i nemá pravdu. A McCain o tom ví své. Před devíti lety totiž prohrál v primárkách s Georgem W. Bushem kvůli špíně, která neměla s politickým programem pranic společného. Bushův štáb tehdy rozšířil zákeřnou pomluvu, že sirotek, kterého adoptovala McCainova manželka Cindy v Bangladéši, je ve skutečnosti McCainovo nemanželské dítě. Tak málo tehdy stačilo, aby McCain prohrál v klíčových primárkách v Jižní Karolíně...

The New York Times podpořily do prezidentských voleb Obamu
Jeden z nejvlivnějších amerických deníků The New York Times (NYT) podpořil před nadcházejícími prezidentskými volbami kandidáta Demokratické strany Baracka Obamu. "Spojené státy jsou po osmileté vládě republikánského prezidenta George Bushe vysílené a vykolejené," píše list ve svém dnešním vydání v úvodníku s titulkem Barack Obama prezidentem.

"Přehánění je časté při každých volbách, ale tentokrát je v sázce  budoucnost naší země," burcuje list. "Bush hodí svému nástupci na krk dvě války, poškozený obraz země ve světě a vládu neschopnou ochránit své občany a pomoci jim," píše deník. "Jen vrátit národ tam, kde byl před Bushem, začít opravovat jeho obraz ve světě
a obnovit jeho sebedůvěru a sebeúctu bude obrovská výzva," uvádí NYT s tím,
že potřebné schopnosti pro splnění takového úkolu má právě Obama.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.