Lidovky.cz

Klaus rozčílil irské ministry

Svět

  10:58aktualizováno  13:47
DUBLIN - Setkání Václava Klause s předákem irských odpůrců lisabonské smlouvy Declanem Ganleyem vyvolalo vlnu kritiky. Irský ministr zahraničí Michael Martin označil některé Klausovy výroky za absurdní, povrchní a falešné, jeho komentáře při setkání s Genleym pak za nevhodné vměšování.

Václav Klaus se setkal s irským premiérem Brianem Cowenem. foto: ČTK

Český prezident podle irských médií rozčílil irskou vládu tím, že při své nynější státní návštěvě veřejně vychvaloval a podpořil Ganleyho, který je hlavním irským kritikem EU a jehož názory jsou v rozporu s oficiální linií Dublinu.

Dnešní list Irish Examiner tvrdí, že Klaus soukromou schůzkou riskoval diplomatickou roztržku mezi Českem a Irskem. Zároveň se podle deníku Klaus dopustil bezprecendentního zasahování do irských záležitostí, když podpořil Ganleyho hnutí Libertas před volbami do Evropského parlametu v příštím roce. Ganley je hlavním irským kritikem EU, jeho názory jsou v rozporu s oficiální linií Dublinu.

Václav Klaus před irskou čestnou stráží.
Václav Klaus před vojáky.

Jedna z opozičních stran podle The Irish Times dokonce vyzvala irské ministerstvo zahraničí, aby proti Klausovu "nevhodnému chování" podalo stížnost.

V rozhovoru pro ranní pořad RTÉ řekl irský ministr zahraničí Martin, že i když jakákoli hlava státu může i při státní návštěvě povečeřet se soukromými osobami, její poznámky by neměly být jasně
politické, jak tomu bylo u Klause při jeho vystoupení před novináři.

Klaus před večeří v luxusním dublinském hotelu Shelbourne kromě jiného řekl, že i v Česku podle průzkumů převládají odpůrci lisabonské smlouvy. "Češi sdílejí názor Irů a vzhledem k naší komunistické minulosti jsme extrémně citliví na myšlenky svobody a demokracie a možná jsme přecitlivělí na snahu narušovat demokracii," řekl Klaus v souvislosti se snahou některých evropských politiků přimět Irsko k opakování referenda.
 
Klaus: Kritika Martina je příkladem licoměrnosti
Kritická reakce irského ministra zahraničí Micheála Martina je podle vyjádření Václava Klause příkladem licoměrnosti a úbytku  demokracie v Evropě.

Ke kritice na adresu Klause se přidal také irský ministr životního
prostředí, kulturního dědictví a státní správy John Gormley. Ten podle dnešního vydání irského deníku The Belfast Telegraph řekl, že Klaus sice má právo na svůj názor, ale měl by si uvědomit, že je v zemi na státní návštěvě.

Klausovi pózují s irskou prezidentkou Mary McAleese a jejím manželem.
Václav Klaus s manželskou Lívií Klausovou pózují s irskou prezidentkou Mary McAleese a jejím manželem Martinem McAlessem.

Náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar, který Klause v Irsku provází, se prezidenta zastal. "Václav Klaus má právo vyjadřovat se, jak se vyjadřuje. A nikdo nemá právo mu to zakazovat," zdůraznil Pojar před novináři. Uvedl, že se nejedná o diplomatickou kontroverzi a že česká strana nehodlá reagovat.

"Já si myslím, že je to zbytečně nafouknuté a nebude to mít dlouhého trvání," usoudil náměstek. Je také přesvědčen že to
nezkomplikuje jednání s Iry v době českého předsednictví v první polovině roku 2009.

Rakouský poslanec EP za sociální demokracii (SPÖ) Hannes Swoboda dnes označil schůzku Klause s Ganleym za "skandální". "Je tomu tak ne proto, že Ganley je odpůrcem (lisabonské) smlouvy, ale proto, že tento muž rozšiřuje o dokumentu mnoho lží a kromě toho je financování jeho aktivit nanejvýš temné a pochybné," prohlásil Swoboda podle agentura APA.

V Irsku se dlouhou dobu spekuluje o původu peněz, jimiž kampaň proti smlouvě Ganley financoval. Má totiž údajně úzké kontakty na americké bezpečnostní služby a armádu. V roce 2004 prý například získal bez výběrového řízení od Pentagonu zakázku na dodávku vojenského materiálu ve výši 200 milionů dolarů (zhruba čtyř miliard korun).

Ještě než české předsednictví EU vůbec začalo, došlo podle rakouského člena EP Swobody k "chybnému startu". "Tyto aktivity a (česká) vláda stojící těsně před zhroucením svědčí rovněž o potřebě poskytnout unii stabilnější instituce. A právě to je úkolem reformní smlouvy," zdůraznil Swoboda.

odkaz na článek v deníku Irish Examiner zde

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.