Lidovky.cz

Američané půjdou z Iráku už za 3 roky

Svět

  18:41
BAGDÁD - Irácko-americkou bezpečnostní dohodu schválil irácký parlament. V tomto dokumentu je jako nejzazší termín odchodu amerických vojsk ze země stanoven konec roku 2011. V dokumentu jsou rovněž upraveny podmínky dalšího pobytu Američanů v Iráku. Dohoda vstoupí v platnost až po podpisu prezidentské rady, tento krok je však brán jako formalita.

Americké jednotky se stáhnou z Iráku do konce roku 2011. foto: PATRICK BAZ AFP

Pro dohodu, která od 1. ledna 2009 nahradí dosavadní mandát OSN, zdvihlo ruku 149 poslanců ze 198 přítomných, sdělil předseda parlamentu Mahmúd Mašhadání. Irácký parlament má 275 poslanců, ke schválení dokumentu byla zapotřebí prostá většina.

Dokument od začátku podporovaly hlavní šíitský a kurdský blok v parlamentu.

Vláda ale usilovala o co nejširší podporu všemi třemi hlavními skupinami v parlamentu, včetně sunnitů. Sunnitský blok si nakonec za podporu dohody vymohl ústupky na vládních partnerech.

Jde především o potvrzení dohody formou referenda, které se má konat 30. července příštího roku. Další dva hlavní požadavky sunnitů ale šíité a Kurdové odmítli. Bylo to zrušení zákona o vyloučení sunnitů z nejvyšších vládních postů a rozpuštění tribunálu, který soudí špičky bývalého iráckého režimu.

Bývalého prezidenta Saddáma Husajna tento tribunál odsoudil k trestu smrti a Saddám byl v roce 2006 popraven.

Bush Iráčany chválí
Podle agentur část sunnitů dnes pro dohodu hlasovala, ale proti zvedli ruce všichni poslanci z hnutí radikálního šíitského duchovního Muktady Sadra. V době, kdy se počítaly hlasy, pak tito poslanci v zasedací síni volali Ne dohodě a Spojeným státům. "Naši upřímnou soustrast všem Iráčanům za tuto ponižující smlouvu. Budeme ji dále odmítat," řekl v Nadžafu jeden ze Sadrových spolupracovníků šajch Hazím Áradží.

Jako první na hlasování reagovali americký velvyslanec v Bagdádu Ryan Crocker a velitel amerických vojsk v Iráku Ray Odierno. "Je to vyjádření rovnocenného partnerství mezi USA a Irákem," uvedli ve společném prohlášení.

Americký prezident George Bush v prohlášení zaslaném z Camp Davidu napsal, že irácký parlament učinil zásadní krok k demokracii. Ocenil odvahu Iráčanů, kteří umožnili dojednání podobného textu, a připomněl, že před dvěma lety by nic podobného nebylo možné.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.