Lidovky.cz

Smiřme se s Lisabonem

Evropa

  8:01
PRAHA - Podle místopředsedy vlády Alexandra Vondry by bylo špatné, kdybychom předsednictví EU obětovali domácím válkám.

Znám citlivá místa té smlouvy, říká o „Lisabonu“ Alexandr Vondra foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

* LN Co znamená rozhodnutí Ústavního soudu pro vládu?

 Že vláda nepochybila, když tu smlouvu podepsala. Podání senátorů k Ústavnímu soudu bylo důležité tím, že se zaměřilo na určitá problematická místa, a já jsem rád, že ten názor máme.

* LN Právníci si všímají hlavně toho, že soud tím, že se omezil na posouzení šesti bodů formulovaných Senátem, otevřel dveře dalším případným přezkumům...

 Kdyby bylo po mém, tak já bych považoval za lepší, kdyby se soud vyjádřil ke smlouvě jako celku. Místopředsedkyně soudu Eliška Wagnerová před rozhodnutím vyjádřila, pokud jsem jí rozuměl, obavu z té odpovědnosti - a já dodávám možná i z návalu práce -kdyby se vytvořil precedent, že bude parlament dávat Ústavnímu soudu kdeco k posouzení předem. Můj dojem je, že ty obavy jsou zbytečné, protože přece jenom není každá smlouva Lisabonská. Ale to je na Ústavním soudu.

* LN Nehrozí ještě další podání k Ústavnímu soudu, zaměřující se na jiné body smlouvy?

 Znám citlivá místa té smlouvy. Ty passarely, místa týkající se převodu kompetencí, si můžeme ošetřit tak, jako to udělali třeba Britové nebo Holanďané. Tím, že parlament schválí takzvaný imperativní mandát, kterým bude vláda zavázána, že nemůže souhlasit s jakýmkoli přenosem pravomocí, aniž by ho nejdřív předložila ke schválení parlamentu. Což koneckonců zaznělo i od Ústavního soudu. A doufám, že soud, který se s Lisabonskou smlouvou seznamoval půl roku, ji nyní zná natolik dobře, že by byl schopen zaujmout postoj k případným dalším podáním daleko dřív.

* LN Zabývá se rodící se dohoda o toleranci s ČSSD i schvalováním Lisabonské smlouvy?

 Žádná dohoda zatím ještě není na světě. Nicméně já neustále opakuji, že předsednictví není jenom věcí vlády, ale celé země. To nebude čas na ukazování velkých svalů, my budeme muset moderovat evropskou debatu a snažit se buďto dát názory dohromady, anebo, když nějaká věc nebude mít šanci, tak ji prostě odsunout. Pokud vyhlásíme nějakou pozici, s níž nějaká členská země nebude spokojena, tak nám to okamžitě dá najevo tak jako my prezidentu Sarkozymu, když vystoupil po summitu Evropská unie - Rusko a prohlásil něco na margo protiraketové obrany, k čemuž prostě neměl mandát. Tak jsme se okamžitě ozvali. Proto by rozhodně neprospělo nikomu, pokud bychom to předsednictví obětovali krátkodobým domácím válkám. Na to by doplatila celá země.

* LN Jaký vliv by mělo, kdyby vznikla strana typu Libertas. cz založená na odporu k Lisabonské smlouvě a zaštítěná prezidentem?

 Já si myslím, že by to bylo špatné rozhodnutí. Není to podle mě pokus, který by mohl vést k nějakým konkrétním výsledkům. Já k té smlouvě mám také kritický postoj, ale myslím si, že v konečné bilanci nákladů a zisků je pro nás lepší být uvnitř, než se k Evropě otočit zády. Můžeme se pokusit zatlouct hřebík do rakve Lisabonu. Ale představa, že my to nějak přetočíme, je úplně nerealistická. Samozřejmě je možné si za souhlas o něco říct. Ale rozhodně házet teď do toho soukolí písek nedává žádný smysl.

* LN Jaká by měla být role prezidenta v předsednictví?

 Pan prezident na jedné straně říká, že předsednictví není důležité, na druhé straně se hlásí ke své roli během něj. Je třeba si to ještě podrobněji vyjasnit. Ale několikrát nám řekl, že nebude ten poslední, kdo by do schvalování Lisabonské smlouvy hodil vidle, že je připraven respektovat konsenzus v Evropě.

* LN On ovšem říká, že Lisabon nepodepíše, dokud nebude vyřešeno irské stanovisko.

 Pravda je, že smlouva nemůže vstoupit v platnost, pokud se nenajde řešení s Irskem. A myslím, že se nějaké najde.

* LN I vy jste říkal po irském referendu, že nebudete ten, kdo by Irsko tlačil do kouta. Nebudete k tomu předsednickou rolí nucen?

 My nebudeme na Irsku klečet. Je to svobodná a hrdá země, a pokud by měla být hnána do kouta, mám obavu, že to řešení nenajdeme. Pokud by otázka zněla, jestli máme mít v ruce bič, nebo cukr, tak my jsme spíš pro cukr. Což je vlastně nový význam cukru z reklamy na naše předsednictví -vida, jak se s tím sloganem dá fantasticky pracovat!

* LN Poté co byla zpochybňována naše kvalifikace pro předsedání unii, jsme museli deklarovat, že to zvládneme. Nenasadili jsme si tak laťku příliš vysoko?

 Myslím, že naopak, že po tom zpochybnění už můžeme jen příjemně překvapit. Ale to cvičení, co s námi zkoušeli hrát, není nic nového. Když Francie předsedala unii minule a po ní přebíralo štafetu Švédsko, tak se nejen ve francouzských novinách odehrávala masáž na adresu Švédska -jestli to zvládne, když nemá euro a svými pragmatickými názory nestojí v centru europeistického dění. Takže je to tradiční cvičení, které testuje menší země a nováčky. Podobné hry v jiném gardu se odehrávají, když se má předsednictví chopit nějaká mocnost. To se objevují obavy, zda to předsednictví nebude příliš válcující. Takže to není nic nového pod sluncem a bylo by špatné, kdyby se nám z toho roztřásla kolena.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.