Lidovky.cz

Sarkozy se drží „eurovlády“

Svět

  8:26
PAŘÍŽ/PRAHA - Unii už řídí Češi, na Blízký východ však jako první pojede Nicolas Sarkozy, Mirek Topolánek až po něm.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy s českým premiérem Mirkem Topolánkem. foto: ČTK

Francie si včera prožila první den v roli řadové evropské země. Svého výsadního postavení se však nechce vzdát ani s koncem předsednictví unii. Prezident Nicolas Sarkozy nepolevil ve své hyperaktivitě a přestože evropská taktovka nyní patří Česku, přisvojil si právě on roli mírotvůrce ve válkou zmítané Gaze.

Uvozovky dolníBudeme nadále hrát s kartami, které máme v ruce. Francie má své vlastní nástroje.Uvozovky horní

Sarkozy míří na Blízký východ po tomto víkendu. Začal ovšem už včera, když v Elysejském paláci posvačil s izraelskou šéfkou diplomacie Cipi Livniovou, kterou pozval na neplánovanou schůzku. V pondělí pak nejdřív poobědvá s egyptským prezidentem v Káhiře a pak se už přesune do Ramalláhu na setkání se svým palestinským protějškem Mahmúdem Abbásem. Právě u Abbáse se protnou cesty Sarkozyho a delegace unijních vyjednavačů, kterou povede český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Na první pohled je všechno v pořádku. Sarkozyho cesta do regionu byla plánovaná dlouho dopředu. Mluvčí francouzského předsednictví Marine de Carné LN potvrdila, že prezident měl ve svém diáři dávno před krizí v Gaze „návštěvu francouzských vojáků v Libanonu“, kam Sarkozy zamíří v úterý.

Odskok do Egypta a Izraele jsou nicméně důsledkem Sarkozyho rozhodnutí vložit se do vyhrocené situace na palestinských územích. Sám francouzský lídr to v novoročním projevu nazval „povinností Francie zasadit se všude ve světě o cestu k míru“.

Jeho nejmenovaný poradce citovaný francouzským tiskem to opsal následovně: „Budeme nadále hrát s kartami, které máme v ruce. Francie má své vlastní nástroje a status stálého člena Rady bezpečnosti OSN.“ A dodal, že prezidentova blízkovýchodní cesta proběhne „v naprosté koordinaci“ s českým předsednictvím.

Topolánkově vládě Sarkozyho aktivita nepřekáží - alespoň oficiálně a prozatím. „Ne, zatím ne. Teď bychom měli uvítat, že prezident Sarkozy vloží veškerou váhu Francie do řešení konfliktu,“ komentoval včera pro LN Sarkozyho roli ministr Schwarzenberg. Dodal, že velké státy budou vždy hrát „tak trochu sólo“ a „je pochopitelné“, že předsednické funkce se jejich lídři vzdávají neradi.


Uvozovky dolníMěli bychom uvítat, že prezident Sarkozy vloží veškerou váhu Francie do řešení konfliktu.Uvozovky horní

„Pokud francouzská mise k něčemu povede, bude to jedině dobře. Chceme mít efektivní předsednictví,“ řekl český a nyní i unijní šéfdiplomat. Premiér a nově lídr unie to vidí stejně. Všechny kroky týkající se Gazy Mirek Topolánek podle svých slov se Sarkozym konzultoval a bylo to také hlavní téma jejich čtvrthodinového telefonického hovoru na Silvestra. Cestu svého předchůdce v předsednickém křesle považuje za „doplnění“ české snahy.
 
„Mise Nicolase Sarkozyho poslouží jako informační doplněk. Jede do zemí, kam se unijní delegace v čele s Karlem Schwarzenbergem nedostane, a v tomto smyslu ji vidím jako přínos, nikoli konkurenci,“ řekl včera LN Topolánek. Dodal, že Sarkozyho cestu společně „prodiskutovali“ a na důkaz součinnosti obou zemí uvedl, že ve skupině vedené Schwarzenbergem bude „na české pozvání“ i francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner, který by tam jinak podle unijních zvyklostí neměl být.

Sám český premiér na Blízký východ zamíří společně se šéfem Evropské komise Josém Barrosem. Mělo by se tak stát „co nejdříve“, ideálně ještě v lednu. Podle Karla Schwarzenberga Sarkozyho prvenství neohrožuje smysl Topolánkovy cesty, protože na Blízkém východě je „práce jak na kostele“.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.