Lidovky.cz

Němečtí komentátoři nedávají našemu předsednictví šanci

Svět

  12:55
BERLÍN - Zprostředkování Evropské unie v nynějším konfliktu mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamas v pásmu Gazy nemá pod vedením předsednické České republiky šanci na úspěch, tvrdí dnes někteří němečtí komentátoři. Podle deníku Die Tageszeitung (TAZ) je Česká republika na takový úkol příliš malá a nezkušená.

Karel Schwarzenberg foto: Lidové noviny

Die Tageszeitung uznává nárok francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho na roli krizového zprostředkovatele na Blízkém východě. Vytvořilo se totiž mocenské vakuum. "Supervelmoc USA, jejíž slovo má za normálních okolností na izraelskou vládu největší vliv, mlčí. A v EU má nyní záležitosti na starosti nová malá členská země Česko, kterému pro tento úkol chybí váha, zkušenosti a kontakty," napsal TAZ.

Sarkozymu naopak nechybí kontakty ani ctižádost profilovat se v mezinárodní politice. Navíc má i vnitropolitický motiv, neboť ve Francii žijí početné menšiny muslimů i židů. Přesto by podle TAZ neměly být přeceňovány ani možnosti francouzského prezidenta, neboť tím, že EU zařadila radikální palestinské hnutí Hamas na seznam teroristických organizací, si zablokovala možnost přímo hovořit s představiteli Gazy.

Schwarzenberg slepý na jedno oko
Podle blízkovýchodního zpravodaje německé veřejnoprávní televizní
společnosti ARD Carstena Kühntoppa jsou bomby v pásmu Gazy přímým důsledkem chybné politiky EU na Blízkém východě, která podporou blokády pásma Gazy dosáhla dna. Řešení by přitom podle zpravodaje bylo jednoduché: otevřít pásmo Gazy výměnou za ukončení ostřelování izraelského území palestinskými raketami.
Přesto jsou šance evropských zprostředkovatelů na úspěch malé.

Šéf delegace, český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, "se zdá být slepý na jedno oko", jestliže v neděli prohlásil, že vinu nese Hamas, jenž si začal, tvrdí Kühntopp. "Protože Schwarzenberg zjevně nebere v úvahu, že i Hamas má legitimní požadavek - totiž otevření pásma Gazy -, sotva se podaří dosáhnout skutečného průlomu. Dějiny Blízkého východu byly svědky nesčetných
izraelsko-palestinských dohod, které vždy stavěly izraelské zájmy výše než palestinské. Všechny ztroskotaly přesně kvůli této zásadní chybě," uzavřel zpravodaj ARD.

Důvěra v řešení finanční krize
Velké naděje do českého předsednictví hlavně z pohledu ekonoma vkládá v komentáři zveřejněném na burzovním serveru boerse-go.de analytik Deutsche Bank Nicolaus Heinen. Na České republice komentátor oceňuje, že jako malá země s vysokým stupněm
otevřenosti má silný zájem na svobodném trhu, a takový hlas nyní Evropa potřebuje. "Neboť zvláště volný pohyb zboží a kapitálu je hospodářskou a finanční krizí ohrožován stále více," napsal analytik.  "Jako mluvčí EU se musí Česku podařit mezinárodně artikulovat a prosadit evropské představy nové světové finanční architektury," píše se dále v komentáři.

"Můžeme věřit tomu, že Česko kreativně využije své šance, aby jemným dolaďováním korigovalo skokově nadělané chyby Francie, a přesto aby pokračovalo v cestě započaté Francií. S menší mírou domýšlivosti a okázalosti a s větším realismem a kontinuitou," dodal autor.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.