Lidovky.cz

Rada bezpečnosti chce mír v Gaze

Svět

  7:30
NEW YORK - Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci, která požaduje okamžité zastavení bojů v pásmu Gazy a stažení izraelských jednotek. Hlasování se zdržely jen USA. Představitelé Izraele i Palestinského radikálního hnutí Hamas ale s dokumentem, který měl v oblasti nastolit příměří, nesouhlasí.

Hlasování. Pro přijetí rezoluce se vyslovilo 14 z 15 členů RB OSN. foto: ČTK

Pro rezoluci hlasovalo na zasedání v New Yorku 14 členů. Spojené státy, hlavní spojenec Izraele, se hlasování jediné zdržely. Hlasování se konalo tři dny po intenzivním vyjednávání klíčových arabských států s USA, Velkou Británií a Francií.

Izrael i Palestina rezoluci odmítli

Izrael bude pokračovat ve své ofenzivě v palestinském pásmu Gazy navzdory rezoluci Rady bezpečnosti OSN vyzývající k příměří. Vyplývá to z vyjádření úřadu izraelského premiéra Ehuda Olmerta. Podle jeho prohlášení stálé ostřelování izraelského území palestinskými raketami svědčí o tom, že výzva Rady bezpečnosti "není účinná".

Palestinské radikální hnutí Hamas zase rezoluci "odmítlo" s tím, že není v zájmu palestinského lidu. "Tato rezoluce nebere v potaz tužby a hlavní cíle Palestinců," řekl představitel Hamasu Ráfat Morra.


"Všichni jsme si velmi vědomi toho, že mír se dělá na zemi, zatímco rezoluce se píšou ve Spojených národech (OSN)," prohlásil britský ministr zahraničí David Miliband s tím, že jejich prací je nyní podpořit snahy o mír a pomoci přeměnit slova na papíře v potřebné změny.

USA rezoluci podporují, ale hlasování se zdržely
Ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová rezoluci uvítala s tím, že USA "plně podporují" stanovené cíle. Podle Riceové se Spojené státy zdržely hlasování, protože nejdříve chtějí vidět výsledky egyptského zprostředkovatelského úsilí.

Riceová dále řekla, že egyptská a francouzská iniciativa musí být "nejen oslavována, ale podporována". Rada bezpečnosti prý připravila cestovní mapu pro udržitelný a trvalý mír.

Rezoluce kromě okamžitého zastavení bojů a stažení izraelských vojáků z Gazy požaduje opatření, která zamezí pašování zbraní do pásma. Součástí textu je i žádost na otevření hranic a umožnění distribuce humanitární pomoci v Gaze.

Od 27. prosince, kdy Izrael zahájil vojenské operace v pásmu Gazy jako odpověď na ostřelování své země z území ovládaného Hamasem, zahynulo nejméně 770 lidí. O život přišlo 11 izraelských vojáků a tři civilisté.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.