Lidovky.cz

Ukrajina se s Ruskem nedohodla

Svět

  22:09
KYJEV - Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz se nedokázala dohodnout s ruským plynárenským gigantem Gazprom na smlouvě o dodávkách plynu pro letošní rok. Řekl to šéf Naftogazu Oleh Dubyna po návratu do Kyjeva z Moskvy. V důsledku sporů ohledně dodávek plynu mezi Moskvou a Kyjevem byl přerušen tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do evropských zemí.

"Rozhovory s Gazpromem bohužel skončily bez výsledku," řekl Dubyna novinářům na kyjevském letišti. "Rozhovory nyní musí pokračovat na vyšší úrovni," dodal. Gazprom podle Dubyny opět požadoval 450 dolarů za 1000 krychlových metrů plynu. Naftogaz již v minulosti trval na zvýšení ceny pouze na 201 dolarů z loňských 179,50 dolaru, píše agentura Reuters.

O dodávkách plynu pro Ukrajinu se nyní jedná odděleně od rozhovorů o tranzitu ruského plynu do Evropy; rozhovory mezi Evropou a Ruskem dnes pokročily k obnovení dodávek přes Ukrajinu. Česko jako nynější předsednická země Evropské unie podepsalo s Ruskem dokument o vytvoření kontrolního mechanismu, který umožní monitorování tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu, a tím i obnovení jeho přísunu do dalších evropských zemí.

Český premiér Mirek Topolánek se ještě dnes s dokumentem vydal do Kyjeva, kde by ho měli podepsat i ukrajinští představitelé. Ruský premiér Vladimir Putin po jednání s Topolánkem sdělil, že jakmile začne monitorovací mechanismus fungovat, budou dodávky ruského plynu obnoveny.

Moskva tento týden přerušila dodávky plynu na Ukrajinu, a tím i tranzitní zásobování dalších evropských zemí, poté, co obvinila Ukrajince, že neoprávněně odebírají plyn, který pro ně není určen. Vyhrotil se tak rusko-ukrajinský spor o platby za ruský plyn určený Ukrajině. Od monitorovací mise si Moskva slibuje, že zajistí, aby tranzitní dodávky Ukrajina nekrátila.

Přes Ukrajinu obvykle putuje 80 procent ruského plynu, který kryje asi 20 procent evropské spotřeby. Odhady, kdy by po obnovení dodávek dorazil plyn z Ruska do Evropy, se liší. Gazprom tvrdí, že by se tak stalo během jednoho dne, Evropská komise hovoří o třech dnech. "Podle odhadů, která máme, by cesta plynu po zprovoznění plynovodu trvala asi 48 hodin," řekl mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský na dotaz, jak dlouho by trvala cesta plynu do ČR. Podle něj ale záleží i na technickém stavu sítě na Ukrajině. "Pokud budou (na Ukrajině) technické problémy se sítí, může se ta doba prodloužit," podotkl Chalupský.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.