Lidovky.cz

Budu se chovat jako Karel IV.

Svět

  9:42
STRAŠBURK - Premiér Mirek Topolánek dnes v Evropském parlamentu představil priority českého předsednictví. V projevu Radě EU řekl, že nechce hájit české postoje, ale zájmy celé unie. Prý se bude chovat jako Karel IV., který také musel vystupovat za celou říši. Topolánek dále vyzdvihnul svoji nestrannost, kterou považuje za základní předpoklad pro úspěšné absolvování předsednictví EU.

Premiér Mirek Topolánek dnes v Evropském parlamentu představuje priority českého předsednictví. foto: AFP

Podle něj není jednoduché přebírat předsednictví po Francii, jejíž půlroční působení v čele Evropské unie je považováno za jedno z nejúspěšnějších v posledních letech. "Stejně jako nebylo snadné založit v Čechách univerzitu, která měla být porovnávána se Sorbonnou, není snadné převzít předsednictví po Francii," podotkl.

Uvozovky dolníJá se proti útokům na Václava Klause ostře ohrazuji.Uvozovky horní

Topolánek nesouhlasí s tím, když se o Češích v unii říká, že jsou stále s něčím nespokojeni. Stejně jako prezident Tomáš Garrigue Masaryk je prý přesvědčen o tom, že "česká otázka je otázka evropskou". Topolánek ve svém projevu na půdě Evropského parlamentu představil priority českého předsednictví v EU, které se nesou ve znamení tří pilířů, tří "E" - ekonomiky, energetiky a Evropy ve světě. "S lehkou nadsázkou by se dalo říct, že tato tři E se počátkem roku transformovala ve dvě G - Gas a Gaza," podotkl Topolánek. Narážel tak na dvě velké krize, které muselo české předsednictví řešit hned na počátku: opětovné vypuknutí blízkovýchodní krize v pásmu Gazy a přerušení dodávek ruského plynu do Evropy.


Topolánkův projev moc poslanců nepřilákal

Dnešní vystoupení českého premiéra Mirka Topolánka  moc europoslanců nepřilákalo.
Představení priorit českého předsednictví si přišlo vyslechnout několik desítek z více než 700 zákonodárců. Velké emoce či odezvu u nich nevyvolalo.

Ve skromně zaplněném sále ale nechyběla řada českých europoslanců. Topolánka si však nevyslechli všichni, například Vladimír Železný dorazil, až když český premiér dohovořil. To, že kolem Topolánka zela většina křesel prázdnotou, mohlo být způsobeno i časnou hodinou, protože český premiér zahájil své vystoupení v devět hodin ráno.

Topolánek hovořil zhruba 28 minut. Zcela zaplněné nebyly ani lavice Evropské komise. Za předsedou EK Josém Barrosem ale nechyběl český eurokomisař Vladimír Špidla, který Topolánka a vicepremiéra pro EU Alexandra Vondru při příchodu přivítal.

Český premiér a šéf Rady EU v souvislosti s těmito krizemi podotkl, že české předsednictví zprostředkovalo obnovení dodávek plynu přes Ukrajinu do Evropy a že i delegace EU do Gazy, již vedl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, nastavila podmínky pro to, aby do oblasti mohla proudit humanitární pomoc ve velkém.

Topolánek dnes také poslancům připomněl, že přestože bude české předsednictví reprezentovat zájmy celé Evropské unie, Česká republika také využije příležitosti upozornit na oblasti, které díky svému "know-how" Češi rozumějí. Topolánek zmínil mimo jiné totalitní zkušenost země či krizi bankovního sektoru v Česku v 90. letech.

Topolánek se zastal Klause
Premiér Mirek Topolánek se v projevu zastal prezidenta Václava Klause a ostře se ohradil proti některým europoslancům, kteří českého prezidenta kritizují. Podle něj se ho tyto útoky osobně dotýkají. Klaus bývá v unii často kritizován za své odmítání lisabonské smlouvy, která má nahradit odmítnutou euroústavu.

"Václav Klaus je ikonou 90. let české transformace. Díky němu jsme úspěšní a překonali jsme těch prvních deset let ve zdraví," řekl evropským zákonodárcům Topolánek. Dodal, že pokud unie ztratí schopnost veřejné diskuse a bude se chtít unifikovat, tak to nebude jeho Evropská unie. "Já se proti útokům na Václava Klause ostře ohrazuji," doplnil.


Topolánek tak mimo jiné reagoval na Schulzovy poznámky. Ten řekl, že "Česká republika je dost potrestána hlavou státu, kterou má," a že doufá, že na Pražském hradě bude brzy sedět někdo, kdo bude stejně evropský jako Karel IV. Právě tohoto bývalého panovníka českého království Topolánek ve své úvodní řeči zmínil jako symbol universalismu, jejž chce zastávat v rámci českého předsednictví Evropské unie.


Palestinský stát by mohl pomoci situaci na Blízkém východě

Jednou z možností, jak odblokovat vývoj na Blízkém východě je podle českého premiéra a předsedy Rady EU Mirka Topolánka ustavení palestinského státu. Topolánek to dnes řekl na tiskové konferenci v Evropském parlamentu ve Štrasburku.

Premiér zároveň podpořil konání dárcovské konference, přestože pásmo Gazy
je stále oblastí bojů a příměří zatím není v dohlednu. "My jsme to navrhli jako iniciativu, která vypadá, že teď nebude naplněna. K dárcovské konferenci musí dojít a je jedno, kdo ji zorganizuje," uvedl premiér.

Podle Topolánka byla Evropa vždy v oblasti Blízkého východu spíše "velkým plátcem než velkým hráčem", což by se mělo změnit.

Negativně se o Klausovi v dnešní rozpravě zmínil i europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf, který ostře kritizoval nedávný článek Václava Klause v deníku Financial Times. Hlava českého státu v něm uvedla, že by Evropská unie v boji s ekonomickou krizí měla uvolnit či zrušit své pracovní, ekologické a zdravotní regulace.

Na přetřes se již v první polovině rozpravy dostala i lisabonská smlouva, kterou Česko stále ještě neratifikovalo a jíž je Václav Klaus významným kritikem. Europoslankyně Jana Bobošíková Topolánka vyzvala, aby otevřeně řekl, že "lisabonská smlouva je po irském referendu mrtvá". Naopak poslanec Graham Watson Česko kritizoval za to, že smlouvu ještě neratifikovalo.

Topolánek na tyto výzvy odpověděl, že smlouva podle něj není sice dokonalá, ale že ji za Česko vyjednal a bude pro ni v parlamentu hlasovat. "(Lisabonská) smlouva je v podstatě průměrná. Je o něco horší než (smlouva) z Nice a o něco lepší než ta smlouva příští," uvedl Topolánek.

Celý ratifikační proces k lisabonské smlouvě dosud dokončilo 23 členských států evropské sedmadvacítky.


Výroky, jež zazněly při debatě europoslanců s Topolánkem

Topolánek k českému předsednictví:
 "Stejně jako nebylo snadné založit v Čechách univerzitu, která měla být porovnávána se Sorbonnou, není snadné převzít předsednictví po Francii."

Topolánek (v žertu) k lisabonské smlouvě:
"(Lisabonská) smlouva je v podstatě průměrná. Je o něco horší než (smlouva) z Nice a o něco lepší než ta smlouva příští."

Topolánek k plynové krizi:
"Nechci být zlým prorokem, ale ta krize (s dodávkami plynu) ještě nekončí."

Topolánek k českému prezidentovi:
"Václav Klaus je ikonou 90. let české transformace. Díky němu jsme úspěšní a překonali jsme těch prvních deset let ve zdraví."

Martin Schulz, předseda socialistické frakce EP, k českému předsednictví:
 "Máme velký zájem na úspěchu vašeho předsednictví. Na počátku vašeho předsednictví jsem měl tak trochu pochyby, (...) ale nyní bych řekl, že vše dobře zvládáte. Výsledky vašich aktivit jsou pozitivní."

Schulz k českému prezidentovi:
"Česká republika je dost potrestána hlavou státu, kterou má."

Monica Frassoniová z vedení frakce Zelených k programu českého předsednictví:
 "Mně se zdá, že váš (český) program (předsednictví) je poznamenán vizí, která je z minulosti. Jste lhostejní vůči politikám v oblasti sociální. Vy jste trochu mimo tento kontext, i co se týče boje proti klimatickým změnám."

Vladimír Železný, český europoslanec, k předsednictví:
 "Žádná země nezahajovala předsednictví za tako hrozné kampaně jako Česká republika. České předsednictví má přitom střízlivé cíle, rozumné priority a bude velmi úspěšné.

Jana Bobošíková, česká europoslankyně, k lisabonské smlouvě:
"(Premiére Mirku Topolánku), v Česku často označujete lisabonskou smlouvu jako nutné zlo. (...) Nutné zlo je alibi zbabělců. To vy, alespoň doufám, nejste.


Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.