Lidovky.cz

Írán vypustil do vesmíru Naději

Svět

  9:43
TEHERÁN - V noci na dnešek se povedlo Íránu vyslat na oběžnou dráhu Země svůj první satelit vlastní výroby. Íránci se zároveň postarali o výrobu nosné rakety, která družici do vesmíru vynesla. Podle oficiálních zdrojů by měla družice sloužit k vědeckým účelům. Západ ale znepokojuje.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: AFP

Satelit nazvaný Omíd (naděje) byl vypuštěn při příležitosti třicátého výročí islámské revoluce, které připadá na tento měsíc. Povel ke startu nosné rakety Safír 2 (posel) vydal podle státní agentury IRNA íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Západ se obává vojenského využití rakety
Nosič je údajně schopen vynést lehký satelit do výše 250 až 500 kilometrů, uvedla podle agentury AFP íránská televize, která start vysílala. Agentura Reuters upozornila, že tato balistická raketa dlouhého doletu

Amerika je ochotná
s Íranem jednat
Nový přístup americké vlády k Teheránu otevírá nové dimenze v mezinárodním úsilí ukončit íránský program obohacování uranu. Po setkání s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou ve Washingtonu to prohlásil její britský protějšek David Milliband.

Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier, který se s Clintonovou sešel jen o dvě hodiny později, zdůraznil potřebu dalšího jednání o Íránu v takzvané skupině šesti, kterou tvoří stálí členové Rady bezpečnosti OSN - USA, Rusko, Čína, Británie a Francie - a Německo.

"Je jasné, že Írán má příležitost vystoupit a stát se produktivním členem mezinárodního společenství," prohlásila Clintonová.

Nový americký prezident Barack Obama už dříve uvedl, že je ochoten zahájit s Teheránem přímý dialog a nabídnout mu hospodářské pobídky, pokud se rozhodne zastavit jaderný program.

Milliband ochotu nového amerického vedení jednat s Teheránem označil za důležité poselství pro islámský režim. Zároveň ale varoval, že některé íránské aktivity, jako bylo dnešní vypuštění satelitu na oběžnou dráhu, přispívají k mezinárodnímu napětí.

může být využita i jako zbraň, ačkoli Teherán tvrdí, že to nemá v úmyslu.

"Start rakety nás velmi znepokojil. Její technologie je velmi podobná balistickým střelám," reagoval na vypuštění satelitu mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Eric Chevallier.

"Tento test zdůrazňuje naše vážné obavy z íránských záměrů," připojil se k němu představitel britského ministerstva zahraničí Bill Rammell.

Za důvod velkého znepokojení označil vypuštění íránského satelitu i mluvčí amerického ministerstva zahraničí Robert Wood. Upozornil také na to, že Rada bezpečnosti OSN ve své rezoluci zakázala Íránu provádět jakékoli činnosti, které by mohly směřovat k výrobě balistických raket.

Satelit by měl být ve vesmíru jeden až tři měsíce
Televize událost označila za další úspěch íránských vědců, kteří ho dosáhli navzdory mezinárodním sankcím uplatňovaným vůči Íránu. "Přítomnost Íránu ve vesmíru s cílem posílit víru v Boha, mír a právo se nyní oficiálně zapsala do dějin," komentoval start podle televize Ahmadínežád.

Televize zároveň podle agentury Reuters uvedla, že satelit bude obíhat planetu jeden až tři měsíce. Poté se má vrátit na Zemi s daty, která pomohou íránským specialistům vyslat do kosmu "akceschopnou družici".

Obama označil snahy Teheránu za hrozbu
Organizace spojených národů na Írán uvalila sankce kvůli tomu, že Spojené státy a další západní země Teherán podezřívají z toho, že cílem jeho jaderného programu je vyvinout nukleární zbraně. Írán však tvrdí, že mu jde o mírové využití atomu a že chce zvýšit své kapacity pro výrobu elektrické energie. Nový americký prezident Barack Obama označil snahy Teheránu za hrozbu, zároveň mu ale nabídl dialog.

Írán loni dvakrát za velké kritiky Západu otestoval nosné rakety Kavošgar schopné dosáhnout vesmíru. V srpnu oznámil, že poprvé vypustil na oběžnou dráhu atrapu družice pomocí nosiče vlastní výroby. Podle amerických úřadů se však tento pokus nezdařil.

Írán údajně již jeden satelit v kosmu má. Podle íránské televize ho vynesla v roce 2005 ruská raketa.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.