Lidovky.cz

Schengen přinesl Česku nové druhy zločinů

Svět

  17:39
OSTRAVA - V souvislosti se vstupem Česka do schengenského prostoru se už podle policie objevily nové formy kriminality. Policejní experti se stále více zabývají případy falešných cestovních šeků, které dostávají tuzemské banky k úhradě například za hotelové služby a koupi zboží. Stále častěji se kriminalisté setkávají i s padělky eurobankovek.

Ivan Langer při vstupu Česka do schengenského prostoru foto: Jiří Reichl, Lidové noviny

Naopak obávané zvýšení kriminality v příhraničních oblastech nenastalo. Řekl to náměstek severomoravského policejního ředitele Dalimil Sypták.

"V souvislosti se vstupem České republiky do Schengenu jsme zaregistrovali nový fenomén. V loňském roce jsme řešili nárůst padělaných šeků zasílaných k inkasu bankám do České republiky ze zahraničí," řekl Sypták. Dodal, že zločiny páchají jak cizinci, tak Češi, kteří v zahraničí platí za nejrůznější služby padělanými šeky. "Často to bývá například v hotelích," dodal.

Čeští občané naletěli podvodníkům ze zahraničí
Policisté zaznamenali i dvě desítky případů, kdy podvodníci ze zahraničí kontaktovali české občany, kteří přes internet prodávali nějaké zboží.

Nejčastěji šlo o motocykly. Projevili o stroj zájem a prostřednictvím mailu se dohodli s prodávajícím, že vše uhradí šekem. Do Česka pak padělatel poslal nadhodnocený falešný šek a prosil o přeposlání přeplatku, který dosahoval 5000 až 6000 eur.

"Prodávající pak v dobré víře ze sebe udělal bílého koně, peníze na falešný šek vybral a přeplatek vrátil," vysvětlil princip podvodu mluvčí severomoravské policie Miroslav Pech. Škoda v těchto případech dosahuje 120 tisíc eur (3,36 milionu korun). "Ve všech případech se jedná o skutky, které vyvstaly v zahraničí. Vzhledem k této skutečnosti se šeky předávaly k dalšímu šetření kolegům za hranicemi naší republiky prostřednictvím Interpolu," řekl Pech.

Vstup do Schengenu přinesl více padělaných eur
O 20 procent vzrostl i počet zachycených padělaných bankovek. Od vstupu ČR do schengenského prostoru se více objevují i falešná eura. Naopak v menší míře padělatelé vyrábějí falzifikáty amerických dolarů. "Nejčastěji jsou ale stále padělány české bankovky v hodnotě 200, 500 a 1000 korun," doplnil Sypták.

Starostové obci v českém pohraničí se po rozšíření schengenského prostoru obávali zvýšení kriminality. Hovořilo se o otevření hranic pro zloděje automobilů. Báli se i zvýšení drobné kriminality. "Mohu říct, že se nepotvrdily takové katastrofické scénáře. Z hlediska majetkové kriminality nedošlo k žádnému zhoršení situace," dodal náměstek.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.