Lidovky.cz

Aféra s popíračem holokaustu je komplot na papeže

Svět

  13:40
STOCKHOLM/VATIKÁN - Vatikán se prý začíná klonit k názoru, že rozhovor švédské televize STV s popíračem holokaustu biskupem Richardem Williamsonem byl součástí "cíleného komplotu" proti papeži Benediktu XVI. Napsal to stockholmský deník Svenska Dagbladet s odvoláním na informace z církevních kruhů v Římě.

Papež Benedikt XVI. foto: ČTK

"Rozhovor je hodnocen jako vědomě nachystaná léčka na Jeho Svatost Benedikta XVI.," cituje z listu agentura DPA. Podle těchto názorů švédská televize odvysílala interview s Williamsonem záměrně 21. ledna, tedy tři dny před již dlouho jistým zrušením exkomunikace tohoto krajně konzervativního biskupa a jeho dalších tří souputníků, aby to papeži uškodilo, jak nejvíce bude možné.

Dále prý podezření vatikánských kruhů posiluje skutečnost, že informace o Williamsonově dříve v Kanadě učiněných, ale nezdokumentovaných výrocích popírajících rozsah holokaustu údajně "přihrála" švédské televizi "velmi známá francouzská aktivistka a lesbička" Fiametta Vennerová.

Švédský novinář: Teorie o spiknutí je nepravdivá a skličující
Švédský novinář Ali Fegan, který byl za interview s Williamsonem zodpovědný, označil teorii o spiknutí za nepravdivou a "skličující".

Nabídku zprostředkovat rozhovor s Williamsonem televize dostala od jednoho švédského kněze, člena tradicionalistického Kněžského bratrstva svatého Pia X., k němuž Williamson patří. V té době prý švédští novináři ještě nic o připravovaném opětnému přijetí členů bratrstva, včetně Williamsona, do lůna katolické církve nevěděli.

Williamson v rozhovoru na okraj vysvěcování nových kněží bratrstva v Bavorsku popíral existenci plynových komor ve vyhlazovacích táborech a zpochybnil rozsah vyvražďování Židů nacisty. "Myslím, že plynové komory nebyly. Myslím, že v koncentračních táborech zahynulo 200.000 až 300.000 Židů, ale ani jeden v plynových komorách," prohlásil britský duchovní.

Podle Fegana možná teprve později Williamson pochopil, co před běžícími kamerami vlastně řekl. Nálada rozhovoru byla podle novináře "temná".

"Seděli jsme v chodbě jednoho zámku na německém venkově, obklopeni více než stovkou kněží. Atmosféra byla velmi nepříjemná," cituje DPA Fegana.

Papež Williamsova slova odsoudil, podle kritiků je to málo
Vatikán 24. ledna zrušil 20 let trvající exkomunikaci čtyř biskupů, které protiprávně vysvětil mezitím už zesnulý vůdce tradicionalistického proudu katolické církve Marcel Lefebvre. Za těchto okolností se Williamsonova rehabilitace stala terčem široké kritiky i u části katolických věřících a rozhořčenou odezvu vyvolala i v židovských kruzích.

Papež pak sice 28. ledna Williamsonova slova odsoudil a vyjádřil solidaritu s Židy, mnoho kritiků, mezi nimi i německá kancléřka Angela Merkelová, to však označuje za málo. "Papež a Vatikán musejí jasně říct, že holokaust nelze popírat," prohlásila.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.