Lidovky.cz

Kyrgyzstán vypovídá USA ze základny Manas

Svět

  7:27aktualizováno  13:27
BIŠKEK - Kyrgyzské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zaslalo velvyslanectví Spojených států oficiální oznámení o uzavření vojenské základny Manas. Americké jednotky nyní mají 180 dní na to, aby opustily základnu, která má klíčový význam pro zásobování zahraničních jednotek v Afghánistánu.

Americká základna, ilustrační foto foto: Tereza ŠupováLidové noviny

Pentagon přesto dále jedná o možnosti ponechat základnu otevřenou. USA, které hledají alternativní tranzitní cesty do Afghánistánu, mezitím získaly souhlas s dopravou nevojenského materiálu do Afghánistánu přes Uzbekistán a Tádžikistán. 

Základna, která vznikla v roce 2001 poté, co USA zahájily válku proti
teroristům v Afghánistánu, má v současnosti asi tisícičlenný personál. Každý měsíc tudy prochází 15.000 amerických vojáků, kteří přijíždějí z Afghánistánu nebo do něho směřují, a také 500 tun zboží.

Kyrgyzské úřady nyní mohou vydat nařízení o výpovědi. Pak budou mít Spojené státy 180 dnů na to, aby se ze základny stáhly. USA se ale dál snaží zajistit, aby základna, která je vstupní branou do
Afghánistánu jak pro americkou armádu, tak pro mezinárodní síly, zůstala otevřená, a hledají, co by Kyrgyzstánu nabídly. "Nejsme ale připraveni zaplatit jakoukoli cenu za to, že tam zůstaneme. Poohlížíme se i po jiných možnostech, které by nám vyhovovaly," řekl ve čtvrtek mluvčí Pentagonu Bryan Whitman.

Mluvčí NATO James Appathurai ve čtvrtek v Krakově ujistil, že aliance má pro zásobování jednotek v Afghánistánu alternativy, které může využít. Podotkl, že 80 procent zásobovacích tras vede z pákistánského území přes Chajbarský průsmyk a alianční jednotky mají přímo v Afghánistánu zásob dostatečné množství.

Bakijev oznámil úmysl uzavřít základnu Manas počátkem února s odůvodněním, že Washington odmítl platit víc za její pronájem. USA za ni doposud dávaly 63 milionů dolarů ročně a celková americká pomoc Kyrgyzstánu dosahovala ročně 150 milionů dolarů. Rozhodnutí uzavřít Manas padlo vzápětí poté, co Moskva ohlásila, že Kyrgyzstánu poskytne ve formě půjčky a nenávratné pomoci více než dvě miliardy dolarů. Kyrgyzská opozice Bakijeva za toto rozhodnutí kritizovala a obvinila ho, že prodává zemi Rusům. Moskva a Biškek jakékoli spojení mezi ruskou pomocí a Bakijevovým rozhodnutím popírají.

Dnes USA oznámily, že souhlas s převozem zásob pro spojenecké jednotky v Afghánistánu přes svoje území dostaly také od Uzbekistánu a Tádžikistánu. Tádžikistán projevil ochotu nabídnout svůj vzdušný prostor pro přepravu nevojenských dodávek do Afghánistánu už počátkem února. Komplikovanější jednání bylo s Uzbekistánem, s nímž mají USA od roku 2005 špatné vztahy.

Washington tehdy tvrdě kritizoval krvavé potlačení protivládního povstání a Uzbekistán následně vyhostil Američany ze své vojenské základny ležící u hranic s Afghánistánem.   Možné alternativní tranzitní cesty pro zásobování amerických jednotek v Afghánistánu jsou podle BBC například bývalá americká letecká základna v
Chanabadu na území Uzbekistánu či most přes řeku Pjandž, která tvoří přirozenou říční hranici mezi Afghánistánem a Tádžikistánem.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.