Lidovky.cz

Vzpoura v Bangladéši si vyžádala 50 životů

Svět

  8:47
DHÁKA - Možná až 50 mrtvých důstojníků si vyžádala středeční vzpoura příslušníků pohraniční stráže v Bangladéši, prohlásil to tamní náměstek ministra spravedlnosti poté, co vláda získala znovu kontrolu na štábem vzbouřenců. Ti krátce po půlnoci začali odevzdávat zbraně výměnou za slib amnestie a splnění jejich požadavků.

Příslušníci pohraniční stráže krátce po půlnoci začali odevzdávat zbraně výměnou za za slib amnestie a splnění jejich požadavků. foto: AFP

Dosavadní informace hovořily o tom, že pohraničníci při obsazování svého generálního štábu v metropoli Dháce zastřelili pět lidí a přes 30 dalších zranili. Současně zajali asi stovku důstojníků armády, která proti nim zasáhla.

"Mluvili jsme s vojáky a oni říkali, že 50 důstojníků je mrtvých," uvedl podle AFP Kamrul Islám s tím, že toto číslo nemůže potvrdit, neboť úřady ještě neviděly jejich těla. Z komplexu bylo také evakuováno na 50 žen a dětí poté, co povstalci začali kapitulovat.

Bangladéští vojáci.

"Strážci začali odevzdávat zbraně poté, co jsme jim nabídli amnestii," prohlásila po opuštění štábu ministryně vnitra Sahara Khatunová, která s povstalci vyjednávala a dohlížela na kapitulaci. Bangladéšská televize podle agentury AP ukazovala záběry vojáků, kteří jeden po druhém vycházeli z budovy a odevzdávali svou výzbroj.

"Slíbili jsme jí, že složíme zbraně a vrátíme se do našich kasáren.

Souhlasila s tím, že naše požadavky budou postupně splněny," zdůvodnil rozhodnutí vzbouřenců ukončit po zhruba 20 hodinách ozbrojený odpor zástupce velitele pohraničníků po jednání s premiérkou Šajch Hasínou Vadžídovou. Ta dnes ráno svolala mimořádné jednání vlády o situaci v Dháce.

Příčinou vzpoury Bangladéšských pušek (Bangladesh Rifles - BDR), jak se polovojenské oddíly pohraničníků oficiálně jmenují, byly neshody kolem platů pohraničníků, jejich vybavení a dalších výhod. Požadují prý také lepší stravování a možnost účastnit se mírových misích OSN, které jsou dobře placené.

Jednotky BDR mají celkem asi 3000 až 4000 mužů. Jejich hlavním úkolem je střežit státní hranice. Často však bývají povoláváni i na pomoc armádě či policii. Oficiální zdroje odmítly možnost, že vzpoura byla pokusem o puč.

Od svého oddělení od Pákistánu v roce 1971 byl Bangladéš dějištěm řady státních převratů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.