Lidovky.cz

Klaus: Globální teplota neroste. Klesá

Svět

  23:54
SANTA BARBARA - Lékem na klimatickou změnu nemohou být podle českého prezidenta Václava Klause zásahy vlád. "Je bláznivé řídit hospodářství ze shora," prohlásil v pátek na klimatické konferenci v kalifornské Santa Barbaře, která se zabývala ekonomickými aspekty globálního oteplování. Zopakoval, že je třeba přísně oddělovat péči o životní prostředí od klimatické panikářství, které, jak uvedl, může vést k omezování svobody člověka a rozvoje společnosti.

Václav Klaus na besedě o klimatu v Santa Barbaře foto: ČTK

Klaus se do Santa Barbary vydal především proto, že se na konferenci měl setkat s propagátorem globálních akcí proti oteplování, bývalým americkým viceprezidentem Albertem Gorem. Kvůli změně programu ale Gore promluvil už ve čtvrtek a s Klausem se minuli.

"To, co Gore káže, je zásadně chybné, a pokud si někdo netroufne mu to říci do očí, tak já si to troufám. Je škoda že od debaty odstoupil a více méně posunul své vystoupení o den dříve, když já jsem ještě seděl v letadle," řekl Klaus českým novinářům.

Prý nejsou důkazy, že globální oteplování je nebezpečné
Uvedl, že se s Gorem už opakovaně setkal, naposledy nedávno na ekonomickém fóru v Davosu. Důvodem, proč bývalý viceprezident nedodržel původní program, který počítal s tím, že spolu s Klausem konferenci uzavřou, je podle českého prezidenta Goreova snaha "dostat se do diskuse před diváky na svém hřišti".

Organizátoři konference uvedli, že program změnili proto, aby zvýšili atraktivnost během obou dnů jejího konání.

Seriózní debata o klimatických změnách dosud nezačala, řekl Klaus na konferenci. Vědci také ještě nepředložili pádné důkazy o tom, jak globální oteplování může být nebezpečné. Podobně jako předloni na půdě OSN vyzýval k nové, nezávislé a dosavadními přístupy neovlivněné analýze globálního oteplování, včetně ekonomických aspektů.

Obama dostane knihu českého prezidenta
"Jediné prozření pro celý svět mohou být nová data a nová fakta. Skutečnost, že od roku 1998 globální teplota klesá a nikoli roste, by měla někoho trknout," řekl českým novinářům.

Hysterie kolem globálního oteplování je podle Klause daleko větší hrozbou než samotná klimatická změna. V ohrožení je svoboda a prosperita, nikoli podnebí, uvedl prezident, který na toto téma před dvěma lety vydal knihu Modrá, nikoli zelená planeta.

Na novinářskou otázku připustil, že ji věnuje americkému prezidentu Baracku Obamovi, až za měsíc navštíví Prahu. Daroval ji už jeho předchůdci Georgi Bushovi, který měl podle jeho názoru pro její myšlenky větší pochopení, než zřejmě bude mít Obama.

S odkazem na zkušenosti z dob komunismu v Československu Klaus na konferenci vybízel ke snižování role vlády a státu v hospodářství. "Téměř nemohu věřit vlastním očím, jak mnoho tady (v USA) věříte ve vládu a jak mnoho nevěříte ve volný trh," řekl do potlesku účastníků fóra. Pozastavil se také nad tím, že návrh Obamova rozpočtu na příští rok počítá s o polovinu většími výdaji než příjmy. Odmítl názor, že současná ekonomická krize je důkazem selhání trhu. "Nejsem z těch, kdo by obviňovali trh. Na vině jsou politici," řekl.

Podle Klause jsou Spojené státy nyní rozpolcené. "Amerika má nového prezidenta, který přichází s obrovským zesílením role státu a vlády, s vydáváním stamiliard dolarů na různé vládní projekty. A Amerika si není jistá, zda je to dobře nebo špatně," řekl českým novinářům. Jeho názory a argumenty o menší roli vlády podložené zkušeností života v komunismu tak mohly na konferenci některé posluchače vést k zamyšlení, dodal.

Podnebí se postará samo o sebe, ale co lidé?
Goreův boj za snižování emisí oxidů uhlíku do ovzduší považuje Klaus za chybný přístup. Radikální, nepřirozené a vynucované omezování kysličníku uhličitého způsobí prudké zpomalení až zabrzdění hospodářského růstu, varoval prezident. "Jestli bude někdo svévolně opouštět existující technologie, než vzniknou nové a daleko lepší, nemůže udělat nic jiného než zablokovat ekonomický růst," řekl Klaus novinářům.

Na konferenci Američany varoval před tím, aby v zájmu omezení produkce skleníkových plynů zaváděli systém limitů oxidů uhlíku a jejich prodeje. V Evropské unii, kde je tento princip zaveden už několik let, se podle Klause emise nesnížily v důsledku obchodování s limity, ale kvůli nástupu ekonomické recese. "Je to považováno za neúspěch. To schéma nefunguje," řekl k limitům. Při improvizované tiskové konferenci před americkými novináři dodal, že snižování emisí nepokládá za nezbytné. "Obávám se o lidskou svobodu. Podnebí je v pořádku a postará se samo o sebe," řekl.

Konferenci s názvem ECO:nomics, na níž se setkali především šéfové velkých podniků a ekologičtí odborníci, uspořádal list The Wall Street Journal.

Účastnili se jí mimo jiné šéf internetového gigantu Google Eric Schmidt, ředitel automobilky Ford Alan Mulally a řada šéfů energetických a petrochemických společností. Vystoupil také dánský profesor Björn Lomborg, který nepopírá klimatické změny, ale podobně jako Klaus za nimi vidí především vývoj přírody a nikoli působení člověka.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.