Lidovky.cz

Sopka po 20 letech straší Aljašku

Svět

  19:29
ANCHORAGE - Vulkány bouří. Po 20 letech se k životu probudila aljašská sopka Mount Redoubt. Kouř a popel stoupal až do výše 15 kilometrů, ale nikomu se nic nestalo. Stejně jako minulý týden při výbuchu podmořské sopky u souostroví Tonga v Tichém oceánu. Podívejte se na VIDEO a FOTOGALERII.

Sopka na Aljašce. Mount Redoubt se probudil k životu skoro po 20 letech. foto: ČTK

Aljašská sopka Mount Redoubt vzdálená asi 180 kilometrů jihozápadně od metropole Anchorage se po téměř 20 letech probudila k životu a v noci na pondělí místního času pětkrát vybuchla. Oblak popela dosahoval až do výšky více než 15 kilometrů.

Podívejte se, jak se obyvatelé připravovali na výbuch sopky.

Na vesnice a městečka ležící u Anchorage se snesl již jen šedý prach. Proudy větru odnášejí oblak prachu směrem k nejvyšší hoře Severní Ameriky Mount McKinley. Meteorologové očekávají jen spad prachu, protože větší částice se snesly k zemi bezprostředně po erupci sopky. Rita Jacksonová z městečka Willow ležícího asi 80 kilometrů severně od Anchorage říká, že se zrovna napila kávy, když ucítila něco divného na rtech - popel. Kromě toho ji začaly pálit oči.

Částice popela z aljašských sopek jsou drsné a v průmyslu se využívají jako brusivo. Popel může způsobovat poranění pokožky a očí a také dýchací potíže. K těmto zdravotním problémům jsou náchylní zejména staří lidé a děti.

Sopka Mount Redoubt, která je 3108 metrů vysoká, byla naposledy aktivní po dobu čtyř měsíců na přelomu let 1989 a 1990. Při tehdejší poslední erupci sopečný popel z Mount Redoubt vážně ohrozil letadlo společnosti KLM letící ve vzdálenosti asi 240 kilometrů od sopky. Ucpal mu čtyři motory a než se je posádce podařilo opět uvést do chodu, klesl letoun o více než tři kilometry. Podařilo se mu sice přistát, oprava stroje stála ale 80 milionů dolarů.

Už v úterý vybuchla podmořská sopka
Tichomořské souostroví Tonga zasáhlo ve čtvrtek silné zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály. V regionu nebyly žádné škody hlášeny. Zemětřesení přišlo dva dny po výbuchu podmořské sopky asi deset kilometrů od jihozápadního pobřeží hlavního ostrova Tongatapu. Sopka vrhala popel a kouř do výšky několika tisíc metrů.

Tonga, kterou tvoří zhruba 170 ostrovů, leží přibližně v polovině vzdálenosti mezi Austrálií a Tahiti. Je součástí takzvaného ohňového prstence - pásma s častou sopečnou činností a zemětřeseními. V oblasti kolem Tongy je 36 podmořských sopek.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.