Lidovky.cz

Rusko „mašíruje“ na pól

Svět

  10:04
MOSKVA/PRAHA - Zvláštní skupinu „arktických vojsk“ chtějí vytvořit ruští generálové. Podrobné plány na vznik nové armády popsal ruský list Kommersant. Jen s novými „arktickými vojsky“ je podle ruských generálů v budoucnu možné „uchránit Severní ledový oceán a veškeré bohatství této oblasti před těmi, kteří na něj už nyní mají zálusk“.
Britští meteorologové dokonce spočítali, že celá Arktida „roztaje“ už v roce 2079

Britští meteorologové dokonce spočítali, že celá Arktida „roztaje“ už v roce 2079 foto: AFP

Prognózu „Základy ruské státní politiky v Arktidě v období do roku 2020 a dál“, která se stala stimulem k úvahám o vytvoření nového druhu vojsk, zpracovala Bezpečnostní rada. Moskva už dříve vystoupila s tím, že výsostné ruské území sahá mnohem severněji, než se doposud předpokládalo.

 Celý velkolepý plán je založen na údajích, podle kterých je Arktida obrovským, doposud nevyužívaným zdrojem nerostného bohatství. Rusové neskrývají, že si chtějí „svou“ část včas zabrat a připravit se tak i na „globální oteplení“. Změnou klimatu, rychlým odtáváním ledu a rozmrzáním věčně zmrzlé půdy na severu pevninské části Ruska se tak Moskvě mají otevřít cesty ještě více na sever.

I američtí vědci tvrdí, že za několik desetiletí bude Severní ledový oceán většinu roku zcela bez ledového krunýře. Britští meteorologové dokonce spočítali, že celá Arktida „roztaje“ už v roce 2079. Naděje ruských ekonomů se týkají především předpokládaných ložisek nerostných surovin – včetně nových nalezišť ropy a plynu. Také proto Bezpečnostní rada navrhuje, aby kontrolu nad celou ruskou Arktidou převzala nejpozději v roce 2016 Federální bezpečnostní služba. Jen rozvědka je totiž údajně schopna zabránit invazi ze zahraničí.

 Představitel Ruska při NATO Dmitrij Rogozin včera dost ostře komentoval snahy Severoatlantické aliance podílet se na zajištění bezpečnosti v nejsevernějších oblastech: „NATO nemá v Arktidě co dělat,“ řekl.

 Rusko hodlá do Arktidy poslat i speciální armádní složky. Vedle pozemních vojsk by se v Arktidě mohly tedy objevit i ruské ponorky a pohraničníci, kteří by střežili novou státní hranici. Tu je třeba ale nejdříve vyznačit a opevnit.

 V poslední době se o severní arktická území intenzivně zajímá Kanada, Norsko a další severské země i USA. Proto chce Moskva nejpozději do roku 2010 světu předložit materiály potřebné k mezinárodnímu uznání hranic v arktické oblasti. Jde především o důkazy, které v uplynulých letech shromáždily ruské expedice.

 Materiály s žádostí o rozšíření území Ruska zaslala Moskva OSN poprvé v roce 2001. Poté následovaly další expedice i další iniciativy a hlasitá politická prohlášení. Mezinárodní reakce je ale zatím negativní. Rusové ve svých strategických plánech už přesto označují část Arktidy za své teritorium.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.