Lidovky.cz

Západ hrozí KLDR, raketa spadla do moře

Svět

  18:05
PCHJONGJANG - Severní Koreji se dnes zřejmě nepodařilo vynést do vesmíru telekomunikační družici, jak oznámila. Podle USA a Jižní Koreje spadly všechny stupně nosné rakety do moře a žádný objekt nezůstal na oběžné dráze. Severokorejská tisková agentura KCNA však tvrdí opak. Družice je podle ní na orbitě od dnešních 4:29 hodin SELČ.

Jihokorejci napjatě sledují televizní zpravodajství o vystřelené raketě. foto: Kim Jae-HwanAFP

Většina světa samotné vypuštění rakety, ať s úspěšným vynesením satelitu nebo bez něho, považuje za provokaci a porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Satelitní snímek severokorejského z března, na němž je patrná odpalovací rampa (objekty vpravo).

Podle americké armády spadly stupně rakety do Japonského moře a do Tichého oceánu. USA, Japonsko a Jižní Korea už předem upozorňovaly, že záměr vynést družici má zastřít nový severokorejský raketový test.

KCNA oznámila, že družice byla úspěšně navedena na oběžnou dráhu, uvedla její parametry i dobu oběhu kolem Země. Analytici tvrdí, že odpálení rakety především posílí pozici severokorejského vůdce Kim Čong-ila po spekulacích po jeho nemoci. KLDR prý také bude poukazovat na to, že se jí, jakožto chudému státu, podařilo předstihnout bohatou Jižní Koreu, která chce letos rovněž vynést družici. KLDR prý utratila za vesmírný program 500 milionů dolarů.

Snímek rakety, kterou severokorejský režim odpálil  v roce 1998.

Obama odpálení rakety ostře odsoudil
Americký prezident Barack Obama v Praze KLDR ostře odsoudil. Řekl, že Severní Korea "znovu nedodržela pravidla a testovala raketu použitelnou jako střelu dlouhého doletu". Vyzval Pchjongjang, aby ctil své závazky a vzdal se veškerých programů jaderného zbrojení. Podle amerického prezidenta je na tuto provokaci třeba zásadně reagovat na dnešním mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Zároveň to upevňuje Obamovo rozhodnutí zastavit šíření jaderných zbraní. KLDR kritizoval rovněž generální tajemník OSN Pan Ki-mun a české předsednictví Evropské unie start rakety označilo za porušení rezoluce RB OSN číslo 1718. Tento dokument z roku 2006, kdy Severní Korea provedla zkoušku několika raket, vyzývá všechny země, aby zabránily KLDR v obchodování s materiály, které by mohly mít nějaký vztah k severokorejským programům vývoje nekonvenčních zbraní.

Japonsko považuje severokorejský čin za mimořádnou a nepřehlédnutelnou provokaci a požádalo o mimořádné zasedání RB OSN.

KLDR patrně "podrží" Rusko a Čína
V radě může KLDR počítat s podporou Číny a zřejmě také Ruska. Oba tyto státy vyzvaly ke zdrženlivosti a klidu. Panují obavy, že zejména Čína použije veto k zablokování případných dalších sankcí. Moskva varovala před unáhlenými závěry s tím, že je třeba reagovat na objektivní údaje o severokorejské raketě. Diplomaté v RB OSN už údajně začali jednat o nynějších sankcích proti KLDR a podle zdrojů ze sídla rady se nedá očekávat, že se USA, Francii a Británii, tedy kromě Ruska a Číny dalších stálých členů RB OSN, podaří prosadit nový postih.

Kim Jong Il na nedatovaném snímku vydaném Severní Koreou.

USA a Japonsko tvrdí, že i když se ukáže, že dnes raketa nesla satelit, lze hovořit o porušení rezoluce číslo 1718, protože vzhledem k blízkosti technologií je dnešní start třeba považovat za test balistické střely. Tokio pohrozilo novými bilaterálním sankcemi proti KLDR. Ty první zavedlo po neúspěšném severokorejském testu rakety dlouhého doletu v roce 2006.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.