Lidovky.cz

Revoluci v Moldavsku rozpoutaly zprávy SMS

Svět

  14:54
KIŠINĚV - Společenské internetové sítě, blogy a SMS hrály klíčovou roli v rozpoutání protikomunistických demonstrací, na nichž se v metropoli bývalé sovětské republiky Moldavsko shromáždily v minulých dnech tisíce mladých lidí, píše agentura AFP.

Bouře po volbách v Kišiněvě foto: ČTK/AP

Demonstrace, na nichž protestovalo proti vítězství komunistů v nedělních parlamentních volbách až 15.000 lidí, vypukly v centru Kišiněva zřejmě spontánně po kampani SMS, které začala do éteru vysílat opozice.

Dvaadvacetiletý demonstrant Sergej Muntian řekl, že mobilizace začala poté, co několik lidí dostalo do mobilu zprávu: Přijďte bojovat proti komunistům na vládní náměstí. Předejte tuto zprávu dál.

Síť mobilních telefonů byla v úterý několikrát vypnuta v době, kdy demonstranti začali plenit parlament.

Mobilní operátoři, které kontaktovala agentura AFP, vysvětlovali, že přerušení bylo způsobeno přetížením sítě a že ji neblokovali záměrně, aby sabotovali demonstrace.

Demonstranti použili k vysílání zpráv také internetové blogy a komunikační sítě jako Twitter a Facebook. Obešli tak obvyklé kanály, které jsou podle opozice kontrolovány vládou.

"Kišiněv je obklíčen vojáky. Lidé demonstrují. Spojené státy řekly, že volby se konaly podle pravidel. To není dobře," napsal ve středu na síti Twitter uživatel, který si říká robintel.

Na Facebooku byla založena skupina pod názvem Pryč s komunisty. Vytvořila si tam logo představující muže házejícího srp a kladivo do popelnice.

Protestní akce, jejichž rozměr překvapil vládu i tradiční opoziční strany, rozpoutal výbor bojovníků, který si říká "Jsem antikomunista".

"Podařilo se nám díky internetu svolat během několika minut na 15.000 lidí.

Takovým výsledkem se nemůže pochlubit žádná strana," řekla novinářům jedna z vedoucích výboru Natalia Morarová.

Podle politických analytiků padla výzva na úrodnou půdu proto, že mezi mládeží Moldavska, které se těší smutnému prvenství nejchudší země Evropy, vládne velká nespokojenost.

"Tato malá skupina bojovně naladěných lidí nečekala, až na její výzvu odpoví desetitisíce lidí," řekl šéf politologického institutu a místopředseda Demokratické strany Moldavska Oazu Nantoi.

"Na této internetové síti nejsou političtí předáci, není tam mluvčí, žádný prostředek k organizování mas lidí," dodal.

Na výzvu se k demonstraci připojili třinácti- až čtrnáctiletí, čímž se ukázala generační propast mezi nimi a důchodci, z nichž většina podporuje komunistickou vládu prezidenta Vladimira Voronina.

"Nechceme, aby důchodci rozhodovali o našem osudu," řekl jednatřicetiletý Nikolaj Damaski poté, co při nedělních volbách vhodil do urny svůj hlasovací lístek ve prospěch opozičních liberálních demokratů.

Řekl, že se účastnil akce Schovej babičce její pas, která probíhala prostřednictvím SMS. Autoři akce takto vybízeli mladé lidi, aby nedovolili starším osobám volit tím, že jim schovají průkazy totožnosti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.