Lidovky.cz

Ženy demonstrovaly, muži je za to kamenovali

Svět

  14:09
KÁBUL - Muži v Kábulu dnes zaútočili kamením na Afghánky, které protestovaly proti zákonu o rodině.

Muži zaútočili kamením na Afghánky foto: AFP

Skupinka asi tří set mladých žen se shromáždila, aby protestovala proti kontroverznímu zákonu, který se týká příslušnic šíitské menšiny. Podle kritiků tento zákon legalizuje manželské znásilnění.

Policie se snažila udržet obě skupiny od sebe. Ovšem zabránit létajícím kamenům se jí nepodařilo. Demonstrující ženy vykřikující, že hájí lidská práva a práva žen, obklopila protidemonstrace asi 1300 žen a mužů, kteří skandovali: "Smrt otrokům křesťanů!"

Zákon nařizuje ženám sexuální povinnosti

Zákon, který byl schválen minulý měsíc, v podstatě legalizuje šíitské zvykové právo. Stojí v něm například, že "je odpovědností manželky je být připravena sexuálně uspokojovat svého manžela a neopouštět dům bez jeho svolení, vyjma v případě nutnosti", anebo obsahuje ustanovení, podle něhož "pokud žena není nemocná nebo netrpí nemocí, kterou by styk mohl zhoršit, musí dát kladnou odpověď na sexuální žádost svého manžela".

Čtrnáctiletá Masúma Hasaniová přišla protestovat proti zákonu s oběma rodiči a malou sestrou, kterou držela za ruku. "Bojím se o svou budoucnost s tímhle zákonem," řekla. "Chceme svá práva. Nechceme, aby ženy byly jen zneužívány."

Zatímco demonstrace pokračovala, zformovala se nedaleko protidemonstrace šíitských žen, které zákon podporují. "Nechceme, aby se nám do života pletli cizinci," prohlásila čtyřiadvacetiletá Marjam Sajadiová, která je zasnoubená a hodlá dodržovat to, že se bude dovolovat manžela, kdykoli bude chtít vyjít z domu.

Zákonem se bude zabývat ministerstvo spravedlnosti

Vláda afghánského prezidenta Hamída Karzáího oznámila, že zákon o šíitské rodině přezkoumává ministerstvo spravedlnosti a že ve své současné podobě zaveden do praxe nebude.

Ačkoli se týká jen šíitů, kteří představují deset až dvacet procent z 30 milionů Afghánců, vyvolal zákon vlnu kritiky ve světě i v samotném Afghánistánu.

Mnozí v něm vidí návrat do dob vlády hnutí Taliban (1996 - 2001), kdy ženy musely nosit vše zahalující burky a nesměly opustit dům bez doprovodu mužského příbuzného. Šíitští stoupenci zákona tvrdí, že se cizinci pletou do soukromých afghánských záležitostí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.