Lidovky.cz

Medveděv vystupoval jako otec demokracie

Svět

  20:18
MOSKVA/PRAHA - „Demokracie – to je věčná a nadnárodní hodnota,“ prohlásil ruský prezident Dmitrij Medveděv, který je považován za pokorného pokračovatele totalitní politiky svého předchůdce Vladimíra Putina. V rozhovoru pro ruský opoziční list „Novaja gazeta“ se ale snažil dokázat, že je samostatným, demokratickým politikem.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv foto: AFP

Většina ruských nezávislých novinářů fakt, že si jako první ze všech ruských sdělovacích prostředků vybral k zásadnímu rozhovoru právě vůči Kremlu krajně kritické noviny, hodnotí rozpačitě. Může podle nich jít jen o dokonale připravenou PR akci.

I když sám Medveděv vysvětlil šéfredaktorovi „Novoj“ Dmitriji Muratovi, že mu jsou jeho noviny sympatické, protože „nikdy nikomu nic nelízaly“, analytici tvrdí, že pravda je jinde: Medveděva stále častěji obviňují v patologické závislosti na premiérovi Putinovi. Navíc nesplnil řadu svých předsevzetí, kerá zazněla během jeho předvolební kampaně vloni touto dobou.

Nepovedlo se mu dosáhnout nezávislosti soudů, likvidace korupce ani se nezvýšila bezpečnost a svoboda novinářů. I tento rozhovor opozičnímu listu tedy může být - stejnějako předvolební sliby - jen gestem, za kterým nebudou následovat žádné konkrétní činy. Ostatně odpovědmi byť na „ostré“ otázky se Medveděv snažil být sice otevřený, ale zároveň nikoho ze svých spolupracovníků z Kremlu nepobouřit.

"Byla to nuda"
Jeho výroky zněly jako výpověď „otce ruské demokracie“, ale de facto neznamenají žádné obraty v ruské domácí, či velmocenské zahraniční politice Kremlu. „Byla to nuda“, shrnul své pociti z rohovoru hlavy státu demokratický politik Vladimír Ryžkov.

„V žádném případě nelze proti sobě stavět stabilní život v dostatku a politická práva i svobody. Nelze stavět demokracii proti sytosti“, vyjádřil se Medveděv k diskutovanému tématu, zda Rusové dali přednost „Putinově tvrdé ruce a materiálnímu dostatku“ před občanskými svobodami a intelektuálním rozvojem společnosti. Více, než samotné odpovědi tedy vzrušil ruské politology fakt, že Medveděv rozhovor „Novoj“ poskytl.

„Zdá se mi, že je to nepřímý důkaz toho, že se maličko začíná cítit opravdovým pánem domu“, prohlásil známý politolog Dmitrij Oreškin. „Že dal první rozhovor novinám, které založil Michail Gorbačov, hovoří o mnohém,“ tvrdí politolog, který takový počin prezidenta Medveděva pokládá za „velmi otevřené gesto, bez ohledu na to, jak odpověděl na konkrétní otázky“.

„Novaja gazeta“ díky svému nekompromisnímu postoji vůči zenužívání moci, korupci a válečené hysterii přišla již o několik novinářů. Nejznámější obětí je novinářka a obránkyně lidských práv Anna Politkovskaja.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.