Lidovky.cz

Obrat: Obama chce vyšetřovat autory mučení v režii CIA

Svět

  19:06
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama se chce v Kongresu zasadit pro to, aby vznikla vyšetřovací komise, která by stíhala autory dokumentů povolujících některé techniky mučení agentům CIA.

Americký prezident Barack Obama foto: ČTK

Barack Obama připustil, že by mohl podpořit vyšetřování těch členů administrativy předchozího prezidenta George Bushe, kteří navrhli tvrdé metody vyšetřování osob podezřelých z terorismu. Informovala o tom agentura AP.

"Rozhodnutí bude spíše na ministrovi spravedlnosti v rámci nejrůznějších zákonů a to já nechci předjímat," řekl prezident. Již minulý týden oznámil, že pracovníci Ústřední zpravodajské služby, kteří při výsleších možných teroristů používali metody jako takzvaný waterboarding, který vyvolává intenzivní pocity tonutí, nebudou stíháni, pokud postupovali v mezích instrukcí shora.

Nicméně jaký postoj vůči právníkům Bushovy vlády, kteří používání krutých metod při výsleších navrhli, zaujme Obamova administrativa, není zatím zřejmé. A ani prezident dnes do této záležitosti nevnesl jasno. "Je tu velké množství složitých otázek," řekl Obama.

K dokumentům CIA se vyjádřil poprvé od čtvrtka, kdy je nařídil zveřejnit. Z těchto materiálů, za Bushovy éry přísně tajných, se veřejnost dozvěděla podrobnosti tvrdých metod vyšetřování, jaké v období po útocích z 11. září 2001 s posvěcením shora používali vyšetřovatelé při výsleších osob podezřelých z terorismu. Obama všechny tyto praktiky, z nichž některé jsou považovány za mučení, krátce po svém lednovém nástupu do Bílého domu zakázal.

Vyšetřování nesmí ohrozit schopnost jednat
Šéf Bílého domu by se případně vyslovil pro to, aby činitele odpovědné za nehumánní praktiky používané při výsleších vyšetřovali zástupci Kongresu z Demokratické i Republikánské strany. Obama chce, aby se takové vyšetřování stalo nástrojem poučení. On osobně si ale myslí, že je třeba se dívat dopředu, nikoliv dozadu.

"Obávám se, že by se to tak zpolitizovalo, že bychom nebyli schopni fungovat efektivně a omezilo by to naši schopnost provádět zásadní operace týkající se národní bezpečnosti," řekl prezident o možných důsledcích případného vyšetřování osob, jež sepsaly instrukce pro výslechy vězňů zadržovaných ve zvláštních centrech CIA.

Zveřejnění dokumentů kritizoval bývalý šéf CIA Michael Hayden, který prohlásil, že kvůli tomu bude složitější získat užitečné informace od osob podezřelých z terorismu zadržovaných ve Spojených státech. Podobně se vyjádřili i někteří republikánští členové Kongresu, podle kterých zveřejnění dokumentů podkope národní bezpečnost.

Obama se proti tomu při pondělní návštěvě sídla zpravodajské služby ohradil a její vedení i řadové zaměstnance ujistil o své podpoře. "Nenechte se odradit tím, že zřejmě musíme připustit, že jsme se dopustili některých chyb," řekl jim Obama.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.