Lidovky.cz

Vypravili se za Bin Ládinem, zklamal je

Svět

  14:44
PRAHA - Teroristická síť Al Kajda a její vůdce Usáma bin Ládin mají spoustu následovníků, a nejen v muslimském světě. Dokazuje to příběh čtveřice mladíků z Francie a Belgie, kteří se nechali zlákat propagandou a vypravili se nabídnout své služby přímo do Pákistánu.

Paštúni v Afghánistánu. foto: Michal Novotný, Lidové noviny

Koupili si pořádné boty, termoprádlo a vypravili se směr Vazíristán. V Turecku je okradli, v Íránu se pak brodili sněhovými závějemi, ale ani to je neodradilo. Loni konečně dorazili do Pákistánu. A těšili se na triumfální uvítání.

"Očekávali jsme aspoň pozdrav "pro bratry z Evropy" a vřelou atmosféru pohostinnosti," citovala agentura AP pětadvacetiletého Francouze Valída Otmáního. Záhy však prý všichni čtyři - a minimálně jeden Američan, který dorazil před nimi - zjistili, že život v pákistánské pustině je mizerný, brutální a krátký.

Al Kajda je velmi obezřetná. Má takřka panickou hrůzu ze špehů, a proto ze všeho nejdřív absolvovali tvrdý výslech. Následně museli jako noví rekruti zaplatit 1200 dolarů (výměnou za kalašnikovy, munici a granáty). Pak jim dali vyplnit formuláře, ve kterých se jich mimo jiné dotazovali, co preferují - guerillové boje, nebo sebevražedné atentáty?

Potom přišel na řadu výcvik. Vzdorovali nemocem, hádkám, ale i nudě. Živořili v provizorních táborech, které ani vzdáleně nepřipomínaly výcviková centra z propagačních videí. "Zjistili jsme, že to, co vidíte na videích na webu, je lež," vypověděl dále Otmání. "Naši velitelé přiznali, že ty zaběry... mají jen vystrašit nepřítele a nalákat další potenciální spolubojovníky."

Výpovědi čtveřice mladíků, kteří se po měsících vrátili zklamaní do Evropy, jsou pro úřady užitečné hned z několika důvodů, podotýká agentura AP. Poskytují poměrně detailní obrázek podmínek, ve kterých přežívají žoldáci Al Kajdy a zároveň dokazují, že mezi ně pronásledování ze strany Američanů a spojeneckých vojsk vneslo strach, nebo přinejmenším nedůvěru.

Výpovědi ovšem dokazují i to, že Al Kajda nepřestává najímat cizí rekruty. Přičemž zdaleka největší problém představují ti, kteří přicházejí ze Západu. "Mají pro ně ohromnou cenu," řekl agentuře AP nejmenovaný člen belgické rozvědky. "Jsou jejich prodlouženou rukou v Evropě. Samozřejmě že nepotřebují, aby za ně Belgičané a Francouzi bojovali v Afghánistánu…"

V loňském roce prý rozvědka identifikovala přinejmenším jednoho Američana, který se k Al Kajdě přidal v Pákistánu.

Většina rekrutů později přiznala, že s Al Kajdou navázali kontakt přes internet.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.