Lidovky.cz

KLDR odpálila další dvě rakety krátkého doletu

Svět

  9:07
SOUL - Severní Korea ze svého východního pobřeží zkušebně odpálila dvě rakety krátkého doletu. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na nejmenovaný vládní zdroj. V pondělí Pchjongjang provedl svůj druhý jaderný test a zároveň zkušebně odpálil tři rakety krátkého doletu.

KLDR odpálila další dvě rakety krátkého doletu foto: AFP

Podle informací Jonhapu byla dnes vyzkoušena raketa určená proti námořním cílům a rovněž raketa země-vzduch. Obě měly asi osmdesátikilometrovou dráhu doletu.

Vojenskými aktivitami KLDR se cítí nejvíc ohrožena Jižní Korea. Korejská válka skončila roku 1953 pouze příměřím. Hranici ve Žlutém moři pak vytyčila OSN a námořní incidenty v této oblasti jsou časté.

Soul dnes oznámil, že se přidá k iniciativě Spojených států a bude zastavovat ty lodě, u nichž bude mít podezření, že převážejí zbraně hromadného ničení. Toto rozhodnutí do oblasti přinese další napětí, protože Pchjongjang varoval, že to bude považovat za vyhlášení války.

Dolní komora japonského parlamentu dnes přijala usnesení, v němž severokorejský jaderný test odsoudila, a ze strany poslanců vládního tábora se ozývají hlasy volající po zpřísnění sankcí vůči KLDR. Tokio tyto sankce naposledy zostřilo v dubnu. Severní Korea tehdy podle mnohých zkušebně odpálila balistickou raketu, o níž však tvrdila, že jde o komunikační satelit.

Rada bezpečnosti OSN na svém mimořádném zasedání v noci na dnešek SELČ označila pondělní jaderný test za porušení své rezoluce z roku 2006. Ta byla přijata krátce po první jaderném testu, jenž KLDR provedla v říjnu 2006. Rada bezpečnosti teď chystá novou rezoluci, která má na pondělní zkoušku reagovat.

Podle odborníků je nepravděpodobné, že by Čína, severokorejský soused s právem veta v RB OSN, která je vůči komunistickému režimu na Korejském poloostrově shovívavá, odsouhlasila přísná opatření proti KLDR. Pro Peking by znamenalo velké nebezpečí, kdyby se režim v KLDR zhroutil. To by mohlo spustit masový exodus Severokorejců do Číny.

Zkouška měla za cíl upevnit moc Kima
Mezi kritiky KLDR kvůli jejímu jadernému testu byl v pondělí i americký prezident Barack Obama. KLDR dnes zveřejnila prohlášení, podle něhož americká vláda pod Obamovým vedením zůstává nepřátelská a KLDR je plně připravena na jakýkoli americký útok. "Je zřejmé, že se v nepřátelské americké politice vůči KLDR nic nezměnilo ani za nové vlády. Náš národ i armáda jsou připraveny k boji proti jakémukoli unáhlenému americkému pokusu o preventivní útok," citovala z prohlášení severokorejská agentura KCNA.

Podle analytiků pondělní demonstrace síly v podobě jaderné zkoušky měla za cíl upevnit postavení severokorejského vůdce Kim Čong-ila, který chce zajistit hladký průběh předání moci svému nástupci. V posledních měsících se objevují zprávy o chatrném zdraví současného vůdce KLDR, loni v létě prý prodělal mrtvici. Údajně si přeje, aby ho nahradil jeho třetí syn.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.