Lidovky.cz

Senzace voleb do Evropského parlamentu? Švédští 'piráti'

Svět

  7:53
STOCKHOLM/PRAHA - Pirátská strana bojuje za bezplatné stahování z internetu. A podle průzkumů může v eurovolbách získat jedno až dvě křesla.

Rick Falkvinge (na snímku vlevo), Christian Engström (vpravo). foto: Lidové noviny

Kdo může ve volbách do Evropského parlamentu překvapit? Extrémní pravice, či levice, ptají se již týdny světová média. Jedno velké překvapení se ale jasně rýsuje již nyní, a sice ve Švédsku. Třetí nejsilnější stranou se zde totiž podle předvolebních průzkumů stala takzvaná Pirátská strana, podporující bezplatné stahování hudby, filmů a počítačových her z internetu.

Stranu by nyní volilo mezi 5,5 a 7,9 procenta voličů. Přitom ještě při parlamentních volbách před třemi lety získali švédští „piráti“ jen 0,6 procenta hlasů. Tisíce příznivců si strana získala zejména po nedávném procesu proti kontroverznímu internetovému portálu Pirate Bay (Pirátská zátoka). Čtyři jeho provozovatelé byli v polovině dubna za porušování autorských práv odsouzeni k ročnímu vězení a vysoké pokutě. Všichni se odvolali.

Nechceme, aby hlídali, kdo co dělá na internetu

Každý má právo na ochranu soukromí, uvedl v rozhovoru pro LN Christian Engström, místopředseda švédské Pirátské strany.

* LN Volby do evropského parlamentu se uskuteční již za týden. Jaký výsledek by byl pro vás úspěchem?

Kdybychom získali jedno křeslo, byl by to fantastický úspěch. Podle některých průzkumů veřejného mínění bychom ale mohli získat dokonce i dvě křesla, což by bylo ještě fantastičtější. Je ale velmi těžké to jakkoli předvídat, všechno závisí zejména na volební účasti.

* LN Proč jste se vůbec rozhodli založit takový typ strany?

Měli jsme pocit, že je to potřeba. Různé direktivy EU i švédské zákony začaly stále více ohrožovat naše občanské svobody. Vše bylo stále více pod dohledem vlády, naše soukromí na internetu i při používání mobilních telefonů. Právo na ochranu soukromí má ale každý! Vy jste z České republiky a máte bohaté zkušenosti s nesvobodnou společností, takže nám musíte rozumět.

* LN Ve švédských parlamentních volbách v roce 2006 jste získali pouze 0,6 procenta hlasů, nyní jich můžete získat až desetkrát tolik. Překvapilo vás, kolik příznivců najednou máte?

Je úžasné, že jsme nyní třetí největší švédskou stranou a podporuje nás tolik lidí. To jsme nečekali a překvapilo nás to. Co je důvodem? Lidé jsou podle nás stále více znepokojeni současnou vládní politikou. Například od 1. dubna u nás platí nový zákon na ochranu autorsky chráněných děl, který znamená, že určité instituce mohou přinutit provozovatele k tomu, aby zveřejnil údaje o počítačích, z nichž si lidé chráněné produkty stahovali. A to je krok špatným směrem.

* LN Jaký je váš program?

Chceme, aby nebyla omezována základní lidská práva a občanské svobody, aby každý člověk měl právo na soukromí. Aby nebylo kontrolováno a hlídáno, co kdo na internetu dělá. Naším cílem je také provedení reformy autorského práva, aby nebyl problém stahovat si určité věci z internetu pro nekomerční účely. Nejde ale jen o naší stranu, chtěli bychom, aby některé věci z našeho programu převzaly i jiné evropské strany. To bychom považovali za úspěch.

* LN Vaším typickým voličem je mladý muž, fanoušek internetu. Proč nejste stejně oblíbení i u žen či starších voličů?

Je pravdou, že nás podporují zejména mladí muži. A abych byl upřímný, nevím proč. Možná z důvodu, že některé počítačové znalosti jsou bližší právě mužům. Ale uvidíme při volbách, doufáme, že nám svůj hlas dají i ženy.


„Když byl v jedenáct hodin vynesen verdikt, měli jsme 14 711 členů,“ citovala agentura AFP 37letého zakladatele strany Ricka Falkvingeho. „Za týden se jejich počet ztrojnásobil,“ dodal. Pirátské straně ale nahrává i mnoho dalších faktů. A mezi nimi zejména stále se zpřísňující švédské zákony týkající se stahování z internetu či kontrol a dozoru nad tím, co kdo na svém počítači či mobilním telefonu dělá.

A takové omezování soukromí se zejména mladým Švédům nelíbí. „Měli velké štěstí, že verdikt týkající se Pirate Bay byl zveřejněn zrovna v době, kdy začínala předvolební kampaň. Myslím si ale, že Pirátská strana by měla velký potenciál i bez toho,“ uvedl švédský politolog Ulf Bjereld. „Tradiční strany zaspaly, podcenily politický potenciál tohoto tématu (ochrany soukromí na internetu – pozn. red. ),“ dodal.

Poslední předvolební průzkumy přisuzují Pirátské straně zisk jednoho až dvou křesel v Evropském parlamentu. Pravda však je, že nic není jisté a strana může nakonec vyjít úplně naprázdno. Průměrný volič „pirátů“ je totiž mladý muž, fanoušek internetu, a volební účast mladých voličů bývá při eurovolbách vždy velmi nízká.

Zvláštnost Pirátské strany přiznávají i její členové. „Jsme podivní,“ uvedl jeden z nich, 31letý Brian Levinsen. „Používáme Skype, píšeme na blogy. I mezi druhou a čtvrtou hodinou ráno najdete někoho od nás, kdo je zrovna on-line,“ doplnil ho Jan Lindgren, šéf kampaně. Jak ale Levinsen dodal, proti „Velkému bratrovi“ ve Švédsku je potřeba bojovat. „Švédsko vždy chránilo svobody svých občanů. To se teď vytrácí. Chtějí kontrolovat všechno, co řekneme, podobně jako je tomu v Číně a Severní Koreji.“ Pirátská strana má svá sesterská hnutí i v dalších evropských zemích, například v Polsku či Finsku, do europarlamentu ale kandidují již jen „piráti“ z Německa.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.