Lidovky.cz

Obama navštívil místo děsu

Svět

  17:48
BUCHENWALD - Americký prezident Barack Obama dnes v doprovodu německé kancléřky Angely Merkelové navštívil areál někdejšího německého koncentračního tábora Buchenwald. Obama při této příležitosti zdůraznil, že toto místo lidem připomíná závazek vystupovat proti jakékoli formě netolerance.

Barack Obama navštívil Buchenwald foto: ČTK/AP

Obama řekl, že i desítky let po "obludných činech" je Buchenwald místem plným děsu, a smrt lidí, kteří tu zahynuli, nesmí být zbytečná.

Koncentrační tábor v Buchenwaldu je "konečnou výtkou" vůči všem popíračům holokaustu, řekl Obama, který do dneška žádný bývalý koncentrační tábor nenavštívil.

Kancléřka Merkelová před ním prohlásila, že se sklání před všemi oběťmi nacismu. Němce podle ní navždy bude pronásledovat tíživá otázka, jak se mohlo něco takového stát a jak mohlo něco takového vzejít právě z Německa.

Barack Obama navštívil Buchenwald. Setkal se i s Eliem Wieselem, který tento tábor přežil.

Obama s Merkelovou si prošli areál památníku a u dvou pamětních desek položili každý po jedné bílé růži. Na jedné kovové desce zapuštěné v zemi jsou vyryta názvy 36 zemí, z nichž pocházely oběti. Zcela s vyloučením kamer pak hosté navštívili krematorium tábora.

Průvodcem obou státníků byl spisovatel a nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel, jenž byl v Buchenwaldu vězněn a přišel tam o otce. "Děkuji vám, pane prezidente, že jste mi umožnil navštívit toto místo s hrobem mého otce, jenž je stále v mém srdci," řekl osmdesátiletý Wiesel ve svém proslovu. Uvedl v něm také, že díky Obamovi má svět naději, že bude bez válek. Místa jako Buchenwald jsou podle něj důležitá, aby připomínala ohrožení lidskosti. S poukazem na poválečné masakry obyvatel v Kambodži či Rwandě však zapochyboval, zda se svět z dějinné lekce dokáže poučit.

Mezi lety 1937 a 1945 bylo v táboře dohromady drženo na 250.000 lidí z celé Evropy včetně například Josefa Čapka. Smrt tu našlo 56.000 lidí.

Obama krátce před zastávkou v Buchenwaldu již zdůraznil, že po tragédii holokaustu tu je sjednocená Evropa a Německo "jako blízký spojenec Izraele". Podle pozorovatelů chtěl Obama návštěvou Buchenwaldu mimo jiné vyslat pozitivní signál vůči Židům poté, co ve čtvrtek v Káhiře promluvil k muslimskému světu.

Na osvobození Ohrdrufu, vedlejšího tábora buchenwaldského komplexu, se podílel i Obamův prastrýc, dnes čtyřiaosmdesátiletý chicagský důchodce Charlie Payne. Bratr Obamovy babičky byl v roce 1945 příslušníkem 89.

dělostřelecké divize. "Byl to pro něj šok tak velký, že když se vrátil, bylo pro něj velmi obtížné vrátit se zpět do civilního života," řekl dnes americký prezident.

Obama je dnes na jednodenní pracovní návštěvě Německa. Do Buchenwaldu přijel z Drážďan, kde mimo jiné navštívil kostel Panny Marie. Po zastávce v americké vojenské nemocnici v Landstuhlu na západě Německa zamíří do Paříže. Ve Francii se v sobotu zúčastní oslav 65. výročí vylodění spojenců v Normandii.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.