Lidovky.cz

Americké manžele obvinili ze špionáže pro Kubu. Tajnými agenty byli 30 let

Svět

  9:14
WASHINGTON - Někdejší pracovník amerického ministerstva zahraničí Walter Kendall Myers a jeho manželka, jejichž zatčení a obvinění z dlouholeté špionáže pro Kubu bylo oznámeno v pátek, předali Havaně za téměř 30 let své činnosti mnoho velmi závažných dokumentů.

Fidel Castro foto: Reprofoto

Odhalení dlouho unikali i díky tomu, že se Myers učil příslušné dokumenty nazpaměť, místo aby je vynášel nebo kopíroval.

Dvaasedmdesátiletý Myers a jeho žena Gwendolyn byli nakonec usvědčeni trikem amerického protiagenta, který se vydával za "náhradníka" jejich spojky - kubánského emigrantského obchodníka. Kubánskými tajnými agenty byli Myersovi téměř 30 let a podle ministerstva spravedlnosti byli obviněni ze spiknutí. Poradce ministra spravedlnosti pro národní bezpečnost David Kris označil jimi předávané informace za "neuvěřitelně závažné".

Kendall Myers pracoval v zahraničním ústavu ministerstva zahraničí, kde platil za odborníka na evropské záležitosti. V roce 2007 odešel do důchodu.

V jeho obžalobě se uvádí, že v posledním roce svého zaměstnání na ministerstvu prošlo jeho rukama přes 200 tajných dokumentů týkajících se Kuby. Jejich obsah předávali různými způsoby počínaje morseovkou na krátkých vlnách, výměnou nákupních vozíků v marketu s potravinami i osobními schůzkami. Podle obžaloby se dvojice v roce 1995 setkala dokonce s tehdejším nejvyšším kubánským představitelem Fidelem Castrem na Kubě, kam vycestovala přes Mexiko na falešné pasy. Několikrát cestovala do latinskoamerických zemí na schůzku s kubánskými agenty.

Podle zveřejněných údajů byli Myersovi v podezření již tři roky, tedy ještě před Kendallovým odchodem do penze. Nakonec na něj FBI udělala trik, když jejich agent Kendalla oslovil na ulici ve Washingtonu, pogratuloval mu k 72. narozeninám a nabídl mu kubánský doutník. Označil se za partnera kubánského obchodníka, s nímž měli Myersovi kontakty, a požádal o mimořádnou schůzku ještě ten den večer v jistém washingtonském hotelu.

Manželé do té doby neměli již určitou dobu s kubánským obchodníkem kontakt, protože jak uvedli do protokolu, "žili už dlouho v neustálém strachu a obavách z prozrazení". Domnívali se, že je Kendallův šéf dal sledovat již v roce 1995. Na schůzce s nastrčeným agentem řekli, že už nechtějí dělat pravidelnou špionáž, ale jsou ochotni příležitostně pomoci.

Kubu označovali za svůj domov
S nastrčeným agentem FBI měli v dubnu ještě tři schůzky, na nichž sdělovali své hodnocení některých členů Obamovy administrativy zodpovědných za politiku vůči Latinské Americe a zejména Kubě. Souhlasili rovněž zasílat šifrované e-maily. Na čtvrté schůzce pak byli zatčeni.

Vyšetřování zjistilo, že Myersovi dostávali za svou činnost jen málo peněz a dělali ji z hluboké lásky ke Kubě, Castrovi a kubánskému způsobu vlády. Plánovali si cestu plachetnicí na Kubu, kterou označovali za svůj "domov". Na Kubě byli poprvé v roce 1978, kdy se do ostrova zamilovali. O rok později je pak v jejich domě v Jižní Dakotě navštívili kubánští agenti, kteří je zverbovali. Kendall se poté snažil získat takové zaměstnání, kde by se dostal k nejzajímavějším tajným informacím z hlediska Kuby.

V Havaně byl registrován jako agent 202, jeho nyní 71letá žena, původním povoláním bankovní analytička, měla dvě čísla: agent 123 a agent E-634. Podle jejich výpovědi dostali od kubánské vlády za svou činnost "fůru medailí".

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.