Lidovky.cz

Premiér Fischer podpořil kandidaturu Barrosa do čela EK

Svět

  15:37
PRAHA - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a český premiér Jan Fischer dnes podpořili kandidaturu šéfa Evropské komise Josého Manuela Barrosa na další pětileté funkční období v čele komise.

Český premiér Jan Fischer. foto: ČTK

Fischerovi se prý také v Paříži dostalo ujištění o podpoře českému předsednictví v jeho přípravách nadcházejícího summitu Evropské unie, který je patrně poslední během nynějšího českého předsednictví EU.

"Jsem přesvědčen, že po této debatě odcházíme od jednacího stolu s jistotou, že české předsednictví žije," řekl Fischer a dodal, že Česká republika je připravena zorganizovat summit EU kompetentně a profesionálně.

Řekl také, že odchází s "ujištěním o podpoře Francie v této věci". Fischer tak reagoval na dotaz, zda měl během rozhovoru se Sarkozym dojem, že prezident řekl něco, co by se shodovalo s názory francouzského tisku i některých politiků, že české předsednictví je "neexistující".

Francouzský diplomatický zdroj řekl, že Fischer se Sarkozym si dobře rozuměli a že se o francouzsko-českých vztazích nevedla žádná debata, leda o tom, že "chtějí dobře spolupracovat". Sarkozy po dnešním setkání v Elysejském paláci před novináře nepředstoupil.

Oproti schůzce na stejném místě na podzim loňského roku s bývalým českým premiérem Mirkem Topolánkem Sarkozy dnes nešel vstříc Fischerovi až k automobilu, ale nechal ho vyjít k sobě po schodišti. S Topolánkem také Sarkozy předstoupil s krátkým prohlášením před zástupce médií.

Podle Fischera se chce české předsednictví na summitu věnovat především možnostem tlumení dopadů současné globální ekonomické krize a před prosincovým mezinárodním ekologickým summitem v Kodani také možnostem, jak se vyrovnat se změnami klimatu.

Nejmenovaný francouzský diplomat upřesnil, že Paříž chce, aby blížící se summit EU dospěl ke stejnému závěru jako úterní schůzka unijních ministrů financí, tedy ke shodě pokud jde o přísnější regulaci bank a dalších finančních institucí. Taková regulace má pomoci zabránit opakování finanční krize. Česká strana s tím podle francouzského zdroje souhlasí a kompromis bude nutné najít s Británií, která s tím má potíže. Odmítavě se k finanční regulaci stavěla i předchozí Topolánkova vláda. Do Londýna jede Fischer na konzultace v pondělí.

Fischer také řekl, že by se na summitu měly odsouhlasit záruky, které irská vláda požaduje v zájmu schválení lisabonské smlouvy o reformě unijních institucí v opakovaném irském referendu.

Irsko jako jediná z unijních zemí pořádá o lisabonské smlouvě referendum: loni v červnu přitom Irové v hlasování dokument odmítli. Dublin nyní usiluje o to, aby nebyla zpochybněna jeho vojenská neutralita, daňová autonomie a zákaz potratů a aby byla zachována zásada, že každá členská země unie bude mít svého člena Evropské komise.

Fischer neupřesnil, zda se má Irsku vyhovět ve všech těchto bodech. Pouze prohlásil, že se Sarkozym se shodl, že tyto záruky nesmí vzbudit dojem, že by mohly odstartovat nový ratifikační proces v kterékoli zemi Evropské unie. Drtivá většina států dokument již ratifikovala; proces nebyl kromě Irska dokončen v Česku, Polsku a Německu.

Fischer v těchto dnech objíždí všechny významné evropské metropole, aby s nimi sladil stanoviska k tématům, která budou na vrcholné schůzce probírána. V úterý jednal v Berlíně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která pak stejné konzultace vedla s francouzským prezidentem ve čtvrtek v Paříži.

Sarkozy a Merkelová položili ve čtvrtek důraz na nutnost urychlit regulaci finančního trhu jako nejúčinnějšího protikrizového opatření. Potvrdili závazky týkající se pokračujícího boje proti klimatickým změnám a podpořili Barrosovu opětovnou kandidaturu do čela Evropské komise.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.