Lidovky.cz

Přijímačky na čínskou vysokou? Devítihodinové martýrium

Svět

  11:30
PEKING - Slyšeli jste už někdy o kao kchao? Ne, nejde o žádný druh bojového umění. Kao Kchao se v Číně říká zkouškám na vysokou školu. Testy, které neprověřují ani tak talent nebo tvořivost, jako spíš mechanickou paměť, jsou pravděpodobně nejtvrdším drilem na světě - studenti je skládají devět hodin.

čínský student foto: Shutterstock

Zkoušky se skládají jen jednou ročně a uspěje v nich zhruba každý pátý. Kdo neuspěje, má smůlu - výsledky Kao Kchao jsou pro čínské univerzity jediným kritériem, které rozhoduje o přijetí nebo nepřijetí. Není proto divu, že se všichni snaží seč mohou. Dostat se na vysokou školu je totiž stejně jako v jiných zemích světa jedinou nadějí na úspěch.

Nesnaží se jen studenti, ale i jejich rodiče. V provincii S'-čchuan na jihozápadě Číny dokonce své ratolesti nahnali do nemocnice a nechali je připojit na kyslíkové přístroje, aby jim to lépe a hlavně déle "pálilo".

Dívky začínají před zkouškou zhusta užívat antikoncepci, aby v den zkoušek neriskovaly menstruaci. A rodiče slibují hory doly pokud uspějí. "Táta řekl, že jestli se dostanu na univerzitu Nan-kchaj v Tchien-ťin, dostanu od něj za odměnu nové audi," chlubila se zpravodaji deníku The New York Times sedmnáctiletá Čchcen Čchiung z Pekingu.

Zkouška je rituál s neúprosnými pravidly. Před dvěma lety dorazila jedna ze studentek čtyři minuty po oficiálním začátku a měla smůlu. Nepomohlo ani to, když si společně s matkou klekly před muže, který zajišťoval dozor, a doslova žebraly o shovívavost.

Studenti přesto riskují a podvádějí. Jistá skupinka rodičů vybavila své ratolesti nenápadnými sluchátky, když předtím přesvědčila (uplatila) dozor, aby jim odfaxoval otázky. Řešení pak svým dětem diktovali do sluchátek po telefonu. Další otec prý svou dceru "vybavil" miniscanerem a zaplatil si devět kantorů, aby mu pomáhali s řešením. Jen za loňský rok bylo odhaleno více než 2600 případů podvádění.

Liu Čchi-čchao je dnes devatenáct let. Loni získal v testu jen 432 z 750 bodů a propadl. "Byl jsem tak nervózní, že jsem měl v hlavě v den zkoušky úplně vymeteno," vzpomínal. Po oznámení výsledků s ním doma nikdo nemluvil. "Máma byla hodně naštvaná. Říkala: za všechny ty roky, co tě vychovávám, peru ti a vařím se mi odvděčíš tak mizerným výsledkem. Trvalo mi měsíc a půl než jsem se z toho dostal."

V Číně je dnes na 1900 vyšších škol a univerzit. Každoročně se na ně zapíše kolem 19 milionů studentů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.