Lidovky.cz

Zemědělci blokovali summit EU. Dohoda k Lisabonu zatím není

Svět

  19:21
BRUSEL - Lídři členských států Evropské unie zatím na summitu EU, který dnes začal v Bruselu, nebyli schopni přispět k dohodě o irských zárukách k lisabonské smlouvě. Český premiér Jan Fischer vyjadřoval naději, že unie dohody dosáhne možná ještě před vrcholnou schůzkou EU, ale zatím se tak nestalo. Pozornost tak patřila především tisícům zemědělců, kteří nedaleko místa jednání protestovali proti nízkým výkupním cenám mléka.

Jan Kohout, Angela Merkelová a Jan Fischer na summitu EU v Bruselu foto: ČTK

"Bilaterální jednání stále pokračují. Já jsem přesvědčen, že najdeme takovou cestu, abychom na jedné straně poskytli dostatečné záruky Irům pro konání druhého opakovaného referenda a současně se vyhnuli myšlenkám na znovuotevření ratifikace lisabonské smlouvy," uvedl Fischer krátce před zahájením jednání, která nejspíš nebudou jednoduchá, protože debaty na summitu již mají zhruba hodinové zpoždění.

Částečně je to způsobené i tím, že delegace s politiky se musely do budovy Rady EU proplétat mezi protestujícími zemědělci. Ti žádali, aby Evropská unie snížila kvóty na mléko. Na trhu by tak bylo méně mléka a ceny by mohly vzrůst. EU ale v současnosti postupuje přesně opačně a podle vzájemné dohody kvóty každoročně zvyšuje a v roce 2015 je chce zrušit úplně.

Německá kancléřka Angela Merkelová však naznačila, že bude žádat o snížení kvót. "Merkelová signalizovala, že v rámci ekonomické části zvedne otázku cen a prodeje mléka," řekl Fischer českým novinářům. Se zemědělci by měl jednat i ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle, jakákoliv dohoda je ale značně nepravděpodobná.

Státy totiž namítají, že mléko není záležitostí premiérů a prezidentů, ale ministrů zemědělství, kteří budou jednat příští pondělí a úterý v Lucemburku.

Garance pro Irsko zatím nejsou 

Účastníci summitu se zatím nedohodli na zárukách pro Irsko týkajících se lisabonské smlouvy o reformě unijních institucí. Jednání bude podle diplomatů pokračovat v pátek. Původně se očekávalo, že by kompromis mohl být nalezen ještě před začátkem nynějšího unijního summitu.

Mezi státy už je shoda ohledně obsahu garancí, rozpory se však týkají toho, jakou právní sílu či formu by měly mít.

Podle zdroje z diplomatických kruhů byla otázka garancí zatím odložena. "Není ještě dojednána přesná forma toho schválení," řekl zdroj.

Irské záruky a mléko však nejsou jediným tématem dvoudenního jednání. Lídři členských států EU již od rána vyjadřovali podporu současnému šéfovi Evropské komise José Barrosovi, který bude znovu kandidovat na funkci předsedy EK. Zatím ale není jasné, jakou podporu Barroso od summitu získá, zda bude více či méně závazná.

Případné spory se dají očekávat i u reformy dohledu nad finančním sektorem v Evropské unii, které před časem navrhla Evropská komise. Státy se vesměs shodují nad vznikem nových institucí, které mají mít dozor na starosti, ale nejsou schopné se dohodnout na jejich pravomocích.

Bez problémů souhlasí se vznikem úřadu, který bude mít na starost varování před případnými riziky na celém unijním finančním trhu (takzvaný makrodohled), ale problémy jim dělá debata u úřadů, které mají mít na starosti konkrétní finanční instituce (mikrodohled).

Námitky mají především Britové, Londýn je totiž jedním z finančních center světa, a britská vláda se chce vyvarovat přílišného zasahování ze strany unie.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.