Lidovky.cz

V Teheránu zahynulo po zásahu policie nejméně 10 lidí

Svět

  10:42
TEHERÁN - Při sobotním zásahu íránské policie proti účastníkům demonstrací proti výsledkům nedávných prezidentských voleb přišlo podle státní televize o život nejméně 10 lidí. Situace v zemi je po srážkách policie s demonstranty napjatá, v Teheránu byl ale dopoledne klid. Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí kritizoval západní země za jejich povolební reakce.

Nepokoje v Teheránu pokračují. foto: AFP

Policie proti demonstrantům v sobotu použila obušky, slzný plyn a vodní děla. Řada lidí utrpěla zranění, televize Press TV vysílající v angličtině informovala o nejméně 10 mrtvých při střetu policie s "teroristy", se zjevnou narážkou a protestující. Účastníci demonstrací, které dále označila za "výtržníky", podle ní také zapálili dvě benzinové stanice a napadli vojenskou posádku.


Televize předtím informovala o 13 mrtvých při střetech mezi policií a demonstranty. Americká CNN s odvoláním na nemocniční zdroje uvedla, že obětí na životech je 19. Nevládní organizace Amnesty International poznamenala, že skutečný počet obětí je velmi obtížné ověřit. Íránská média také hovoří o stovce zraněných.

Zatýkání opozice
Press TV rovněž informovala o tom, že byla zapálena mešita, přičemž přišlo o život několik lidí. Za požár prý nesou odpovědnost demonstranti. Podle agentury Irna "byl identifikován a zadržen" určitý počet členů exilové opoziční organizace Lidoví modžáhedové, kteří "byli vycvičeni v Iráku a do Íránu přišli, aby zde prováděli teroristické akce".

Tisková agentura Fars informovala, že při sobotním opozičním shromáždění byla zatčena dcera bývalého prezidenta Rafsandžáního, rivala nynější hlavy státu, a několik jejích příbuzných, aby "byli ochráněni před teroristickými činy výtržníků". Byli prý převezeni na nejbližší vojenskou základnu, kde byli drženi do skončení nepokojů. To by podle agentury Reuters mohlo znamenat, že byli mezitím propuštěni.

Bývalý umírněný prezident Mohammad Chátamí dnes vyzval k tomu, aby byli okamžitě propuštěni všichni zatčení od začátku nynějších demonstrací

Ministr zahraničí Mottakí v poselství k zahraničním diplomatům řekl, že politika Německa, Británie a Francie v daném regionu je špatná. O Francii Mottakí podle agentury DPA prohlásil, že je to velká země, jíž vládne "trpaslík". Británii kritizoval za její reakce na prezidentské volby a naznačil, že lidé blízcí britským zpravodajským službám před volbami přišli do Íránu. O prezidentských volbách řekl, "že pravděpodobnost jejich organizovaného narušování a neregulérnosti se blíží téměř nule".

Merkelová vyzvala k přepočítání hlasů
Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala íránské úřady, aby přepočítaly hlasy odevzdané v nedávných prezidentských volbách, jejichž výsledky tamní opozice zpochybňuje. Merkelová v dnes zveřejněném prohlášení uvedla, že stojí "na straně těch Íránců, kteří chtějí uplatňovat právo na svobodu projevu a svobodu shromažďování".

Rada dohlížitelů, jíž přísluší konečné rozhodnutí o platnosti voleb, v sobotu navrhla přepočítání náhodně vybrané desetiny hlasů v přítomnosti tří poražených kandidátů. Hlavní rival staronového prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda Mír Hosejn Músáví to ale v dopise radě odmítl a trvá na anulování voleb.

Merkleová rovněž žádá íránské představitele, aby povolili poklidné protesty, nepoužívali proti demonstrantům sílu, propustili zadržené stoupence opozice a umožnili, aby o situaci mohla informovat nezávislá média.

Írán ovšem činí pravý opak. Televize BBC v neděli zveřejnila prohlášení, podle něhož byl její zpravodaj v Teheránu Jon Leyne "požádán" íránskými úřady, aby opustil zemi. Leyne má na to 24 hodin.

Ministerstvo kultury, které vydává zahraničním novinářům povolení k práci v Íránu, britského zpravodaj obvinilo z "šíření smyšlených zpráv, nedodržování nestrannosti zpravodajství, podpory výtržníků a pošlapávání národních práv Íránu".

Přehled hlavních událostí od prezidentských voleb

12. června - O přízeň voličů v prezidentských volbách se ucházeli čtyři kandidáti: dosavadní hlava státu Mahmúd Ahmadínežád, liberál a bývalý premiér Mír Hosejn Músáví, někdejší předseda parlamentu Mahdí Karrúbí a bývalý velitel revolučních gard Mohsen Rezáí.

13. června - Ministerstvo vnitra oficiálně vyhlásilo vítězství Ahmadínežáda, který měl získat 62,6 procenta hlasů. Druhý skončil Músáví, pro něhož mělo hlasovat 33,75 procenta voličů.

- Músaví označil výsledky za "šarádu" a obvinil úředníky z manipulace s hlasy. Ahmadínežád výsledky označil za své "velké vítězství" a manipulaci s hlasy odmítl. V Teheránu propukly šarvátky.

- Nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí označil zvolení Ahmadínežáda za "skutečný svátek" a volby za "masový úspěch".

14. června - Músáví se odvolal a vyzval Íránce, aby proti výsledkům "pokojně a v souladu se zákonem" protestovali.

15. června - V Teheránu se konala mnohatisícová demonstrace Músávího stoupenců. Podle íránského státního rozhlasu bylo při střetu s policií zabito sedm, podle jiných zdrojů osm civilistů.

16. června - Rada dohlížitelů, nejvyšší ústavní orgán v zemi, souhlasila s přepočtem výsledků ve sporných obvodech, ale zamítla požadavek na zrušení hlasování. Músáví takové řešení odmítl.

- Francouzský deník Libération s odvoláním na informace, které údajně unikly z íránského ministerstva vnitra napsal, že volby vyhrál Músáví.

Ahmadínežád prý skončil až třetí.

- Íránské ministerstvo zahraničí si předvolalo českého chargé d'affaires Josefa Havlase jakožto představitele předsedající země EU, aby protestovalo proti komentářům unie k událostem kolem voleb.

- Úřady vykázaly z teheránských ulic zahraniční reportéry a dovolily jim pracovat výhradně z redakcí.

17. června - Íránské revoluční gardy, elitní ozbrojená síla Íránu, pohrozily majitelům internetových serverů zátahem v případě, že budou pokračovat v šíření informací o povolební krizi.

18. června - Desetitisíce Músávího stoupenců uctily památku nejméně sedmi obětí demonstrací (Amnesty International uvedla, že zabito bylo deset civilistů a pět studentů se pohřešuje).

19. června - Chameneí při proslovu z Teheránské univerzity vyloučil možnost manipulace s hlasy i opakování voleb. Íránce vyzval ke klidu a smíru a kritizoval Západ za vměšování do záležitostí země.

- EU vyzvala Teherán, aby zaručil občanům právo na shromažďování a svobodný projev.

20. června - Policie a provládní milice v centru Teheránu tvrdě zasáhly proti demonstrantům, zraněno bylo až 60 osob.

- Rada dohlížitelů jednala o stížnostech kandidátů na údajnou neregulérnost hlasování, z trojice přizvaných poražených se ale oba proreformní kandidáti na zasedání neobjevili.

- Músáví v dopise zaslaném radě a zveřejněném na své webové stránce trvá na anulování voleb.

- Ahmadínežád poděkoval Chameneímu za potvrzení "regulérnosti" voleb a platnosti jejich výsledků.

21. června - Podle íránských médií přišlo při sobotních demonstracích o život nejméně deset lidí a sto bylo zraněno. Americká CNN s odvoláním na nemocniční zdroje uvedla, že obětí je 19.

- Ahmadínežád vzkázal Británii a USA, aby se přestaly vměšovat do vnitřních záležitostí jeho země. Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala íránské úřady k přepočítání hlasů.

- Bývalý umírněný prezident Mohammad Chátamí vyzval k okamžitému propuštění všech zatčených.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.